Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 10. szombat Melánia
Oso pardo adulto saludando con la garra
Nyitókép: Getty Images/ MurguiaŠphotography

Kilenc nap alatt 12 medvét lőttek ki Szlovákiában – Robert Fico drasztikus megoldást javasol

Szombaton ismét medve támadott emberre Szlovákiában. A férfit helikopterrel szállították kórházba. Azt követően, hogy ismételten veszélyhelyzetet hirdettek a liptószentmiklósi járásban, kilenc nap alatt tizenkét problémás medvét lőttek ki Észak-Szlovákiában – tájékoztatott Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter.

Szombaton ismét medve támadott emberre Szlovákiában, ezúttal a privigyei járásbeli Kányahegyen járt szerencsétlenül egy gombász. A trencséni rendőrkapitányság közleménye szerint az idős férfit a falu határában, az erdőben marta meg a vadállat. A segélyhívóra érkezett bejelentés után a helyszínre rendőröket, mentősöket és a barnamedve-beavatkozó csoport tagjait riasztották. A helyiek beszámolója szerint egy agresszív nőstény medvéről volt szó, amely éppen két bocsát védte. A férfi végtagsérüléseket szenvedett, helikopterrel szállították kórházba.

Nem volt viszont szerencséje egy másik gombásznak, akire még október 5-én rontott rá a ragadozó Hibbe község mellett. A medvetámadás során az áldozat artériája sérült meg, ami súlyos vérzéshez és a keringés leálláshoz vezetett, az orvosok már nem tudták megmenteni a 63 éves férfi életét. A halálos medvetámadást követően rendkívüli helyzetet hirdettek a liptószentmiklósi járásban.

Tomáš Taraba szlovák környezetvédelmi miniszter a közösségi médiában bejelentette, hogy a halálos medvetámadás után és a rendkívüli helyzet kihirdetését követően kilenc nap alatt 12 problémás medvét lőttek ki északon. A tárcavezető szerint az emberek medvetámadásokkal szembeni védelmét szolgáló jogszabály-módosítások hatékonynak bizonyultak, és jól működnek. „Elegendő eszközt biztosítanak az érintett szervezeteknek, miközben nem engednek teret az ellenőrizetlen és önkényes kilövésnek, ami ellentétes lenne Szlovákia védett fajokra vonatkozó kötelezettségeivel” – mondta a miniszter.

Robert Fico kormányfő a témával kapcsolatban nemrég megjegyezte, hogy ő legszívesebben vadászok százait küldené az erdőbe, hogy tipikusan szlovák módon megoldja a problémát. „Én ezt szeretném, de az Európai Unió tagjai vagyunk, és nem szeretnék további fenyegetésekkel szembesülni, hogy az Európai Bizottság a medvék miatt leállítsa az uniós támogatásokat” – jelentette ki Robert Fico.

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter az év végéig javaslatot terjeszt elő a kormánynak a barnamedvék elleni beavatkozó csoportok létrehozására a nemzeti parkokban. Tervei között szerepel egy felvilágosító program elindítása is a szélesebb nyilvánosság számára. Emellett felülvizsgálják az Állami Természetvédelmi Hivatal területi hatáskörét az érintett régiókban. Az első ilyen csoportok a Tátrai Nemzeti Parkban és az Alacsony-Tátrai Nemzeti Parkban fognak megalakulni. Jelenleg öt medveintervenciós csoport működik Szlovákiában. A miniszter hangsúlyozta, hogy a veszélyeztetett területeken a településeknek és a járási hatóságoknak veszélyhelyzetet kell hirdetniük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Ilyenkor ne előzzünk, és most inkább keressük, ne kerüljük a sűrű forgalmat – téli vezetéstechnikai tanácsok a szakértőtől

Téli gumi, megfelelő ablaktörlő gumik, ablakmosó folyadék – Zsurzs Jenő vezetéstechnikai instruktor szerint a mostani időjárási körülmények között ezekről mindenképpen gondoskodniuk kell az autósoknak. A Drivingcamp Vezetéstechnikai Központ senior trénere az InfoRádióban elmondta: elindulás előtt jó, ha felmérjük saját magunk és az autónk képességeit. Azt javasolja, takarítsuk le a havat az autónk tetejéről, mert ha ezt nem tesszük meg, fékezésnél akár nagyobb mennyiségű hó is lezúdulhat a szélvédőre, ami komoly balesetet is eredményezhet.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Rég nem látott, extrém hóhelyzet: mutatjuk, mit okozott a havazás

Rég nem látott, extrém hóhelyzet: mutatjuk, mit okozott a havazás

A héten egy mediterrán ciklon érte el Magyarországot, amely a sarkvidéki eredetű hideg légtömegekkel találkozva hétfőtől szerdáig, három hullámban kiadós havazást hozott az országban. Pénteken, ugyan már nem országos kiterjedéssel, de újabb csapadékzóna érte el hazánkat, amely többfelé hozott havazást, illetve ónos esőt is. Utóbbi miatt pénteken a piros riasztást is kiadta a meteorológiai szolgálat Somogy, Zala és Baranya vármegyére. Az elmúlt évek enyhe teleit követően a jelenlegi, rendkívülinek mondható hóhelyzet az internetes keresésekben is meglátszik. A Google Trends adatai segítségével megnéztük, mire kerestek rá leginkább az emberek az évtized legnagyobb havazásával kapcsolatban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×