eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Romok között tűzoltók Harkivban 2024. május 23-án, miután orosz rakétatalálat ért egy nyomdát a kelet-ukrajnai városban. Ukrán források szerint hét ember életét vesztete, tizenhat megsebesült Harkivban.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Kozlov

Moszkva: ukrán tábornokokat öltünk – Kijev: egy orosz város a miénk

Miközben folytatódik az ukrán hadsereg váratlan válaszcsapása Oroszország ellen, Moszkvában azt mondták, hogy „likvidáltak három ukrán tábornokot”. Állításuk szerint ők álltak a kurszki régióba történt behatolás mögött.

Romokban hever a nyugat-oroszországi Szudzsa város egy része, amit orosz katonai bloggerek szerint a behatoló ukrán erők ellenőriznek. A behatolás harmadik napján Mihajlo Podoljak ukrán elnöki szóvivő ismerte el a műveletet, amikor azt mondta: annak oka, hogy Oroszország úgy érezte, büntetlenül megtámadhatja Ukrajnát. „A háború az háború, saját szabályokkal, amelyben az agresszor elkerülhetlenül eléri a megfelelő végkimenetelt” – tette hozzá.

Podoljak előtt egyetlen ukrán illetékes sem ismerte el a becslések szerint ezer ukrán katona támadásának tényét, bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megjegyezte, „mindenki látja, hogy az ukrán hadsereg képes a meglepetésekre”.

Az ukránok videókat posztoltak arról, hogy orosz katonákat és határőröket ejtettek foglyul. Egyes híradások szerint bizonyos ukrán egységek 35 kilométerre nyomultak előre a határtól. Ezzel párhuzamosan 280 kilométerre a határtól masszív dróntámadást hajtottak végre orosz területen a lipecki katonai reptér ellen.

Az orosz védelmi minisztérium közben olyan közleményt adott ki, mely szerint erői légicsapásokkal, rakétákkal és tüzérségi támadásokkal „folytatják a fegyveres ukrán alakulatok megsemmisítését”, valamint hogy tartalékokat dobtak át, hogy megakadályozzák a kurszki régióba való mélyebb behatolást.

Közben egy orosz Telegram-csatorna, az Iznanka azt állította, hogy az oroszok Iszkander rakétákkal megöltek három ukrán tábornokot, akiket felelősnek tartottak a kurszki támadásért. A hírt az ismertebb, Mash Telegram-csatorna is lehozta. Ez még keddről szerdára virradó éjszaka történt, a harkivi körzet Malinovka településén, ahol egy parancsnoki és légvédelmi pontra mértek csapást.

Több orosz médium azt állította, hogy három vezérkari helyettes, Vlagyimir Gorbatjuk, Mihajlo Drapatij és Andrij Gnatov tábornok, valamint az ukrán Nemzeti Gárdát irányító Alekszandr Pivnyenko volt a halottak között – hivatalos megerősítés azonban erről nem érkezett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×