eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
England fans await the arrival of the England Womens team at London Heathrow Airport. Sarina Wiegmans side lost 1-0 to Spain in a tight match in Sydney on Sunday. Picture date: Tuesday August 22, 2023. (Photo by Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)
Nyitókép: Getty Images/ Andrew Matthews - PA Images

Káosz a brit repülőtereken egy ismeretlen hiba miatt, Budapestet is érinti a fennakadás

Ismeretlen hiba bénította meg hétfőn délután a brit légiirányítási rendszert, ami miatt a földön tartják a szigetországból induló és oda tartó szinte összes járatot és néhányat már töröltek is.

A brit Országos Légiirányító Szolgálat, a NATS épp a háromnapos hosszú hétvége utolsó napján állt elő a hírrel: egy egész hálózatot érintő, "technikai hiba" lépett fel a rendszerében és ezért a repülésbiztonság érdekében korlátozzák a járatok számát. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy 10-ből 9 Nagy-Britanniából induló vagy oda tartó gép, belső járat nem szállt fel.

"Itt ülünk a betonon a budapesti reptéren. Három hét távollét után már nagyon szeretném megölelni a családomat... akár 12 óráig is várhatunk" – írta az egyik utas, Gabby Logan sportriporter, aki a budapesti atlétikai világbajnokságól tért volna éppen haza.

A Déli Krónika megfelelőjének számító BBC rádióadás, a World at One azzal zárult, hogy "nem látjuk a végét". A műsor megszólaltatott egy légiirányításban jártas utast, aki elmondta: Jersey sziget repterén ül a gépben, és lehet, hogy csak 7 órával később engedik őket felszállni. Magyarázata szerint a légiforgalmi rendszernek a gépek mozgását leíró adatai hiányosak, csak négy órára elegendő adat állt rendelkezésre. Utána már kézileg kell irányítani a gépeket, ami miatt sokkal lassabb a folyamat, mivel az irányítók csak kevesebb gépre tudnak egyszerre figyelni.

A légiirányító szolgálat közölte is:

a brit légteret nem zárták le, csak épp a gépek nem repülnek.

Az Easyjet diszkont légitársaság közölte utasaival: egyetlen Nagy-Britanniából induló vagy oda tartó gépe sem száll fel. A sok több londoni reptér egyikén – ahová Magyarországról induló gépek is érkeznek – Gatwicken az utasok őrületes késésekre panaszkodtak – írta a Telgraph című lap. "Semmit nem mondtak, hogy mikor lesz vége" – magyarázta egy utas, akit még a regisztrációnál és nem már magán a gépen ért a hír. Egy Heathrow-n készült fényképen azt látni, hogy hat utasszállító áll egymás mögött sorban, felszállásra várva. A portugáliai Farón ragadt British Airways gép kapitánya közben azzal békítette meg az utasokat, hogy a gyerekeknek megengedte, hogy a pilótafülkében készítsenek vele fotókat.

Az Ír Köztársaság közlekedési minisztere szerint a brit káosz "jelentős hatással" lesz az ír légiközlekedésre is. A Ryanair és az Aer Lingus légicégek több dublini járatot is töröltek.

A nagyobb brit repterek egymás után kezdték el kiadni kommünikéiket arról, hogy fennakadások léptek fel a légiközlekedésben. Némelyik a gyakran használt angol kifejezéssel "elnézést kérünk bármilyen kellemetlenségért" – kért bocsánatot, ami egy kommentátor szerint több, mint understatement: a konkrét dolog – ami több, mint kellemetlenség – valóban megtörtént. A helyzet azt jelenti, hogy több millió brit, aki a nyárvégi háromnapos hétvégére elutazott, nem tud időben hazatérni és munkába állni.

A helyzetből politikai ügy lett: az ellenzéki Liberális Demokraták felszólították Rishi Sunak miniszterelnököt, hogy hívja össze a COBRA kormányzati válságstábot. Michelle Robson, a BBC rádió által megszólaltatott légügyi szakértő – aki utasként éli át a helyzetet – azt mondta, hogy "szokatlan", hogy ilyen sokáig tartson a bénultság. Az olaszországi Cagliariból induló gép egyik utasa a Twitteren azt írta: három órát ültek a betonon. "A pilóta azt mondta: 20 éves szolgálata alatt soha nem látott még ilyet".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×