Ivan Šimko szlovák belügyminiszter tartózkodott az európai uniós tagállamok belügyminisztereinek múlt csütörtöki luxemburgi ülésén a menekültügyi reformról szóló szavazáson. A tárcavezető döntését azzal indokolta, hogy a szakértői kormánynak a szeptember végi előrehozott parlamenti választásokat követően lejár a mandátuma.
A Luxemburgban született döntés értelmében a jövőben minden tagállam meghatározott számú emberért lenne felelős, de nem feltétlenül kellene befogadnia őket. „Szlovákia számára néhány rendelkezés továbbra is nehezen elfogadható és politikailag tarthatatlan, nem utolsósorban azért, mert az általam képviselt jelenlegi kormány megbízatási ideje korlátozott” – fogalmazott az ülésen a szlovák belügyminiszter.
Szlovákia álláspontja a kezdetektől fogva az, hogy a migránsok kötelező befogadása nem megoldás az unióba irányuló menekülthullám megfékezésére. Boris Kollár szlovák házelnök is ennek fényében kommentálta a múlt csütörtöki szavazást. Elmondta, örül, amiért a belügyminiszter tartózkodott. A parlamenti elnök szerint ez egy komoly kérdés, melyről az előrehozott parlamenti választások után felálló új kormánynak kell döntenie.
"Szlovákia szolidáris az ukránok befogadásában, de nem akarunk befogadni kulturálisan eltérő régiókból érkező migránsokat”
- fogalmazott egy vasárnapi politikai vitaműsorban Boris Kollár. Hozzátette, olyan emberekre gondol, akik országról országra vándorolnak, és oda akarnak menni, ahol a legmagasabb szociális juttatásokhoz juthatnak.
A szlovák belügyminiszterrel ellentétben Vít Rakušan cseh belügyi tárcavezető igent mondott az uniós menekültügyi reformra, amiért a cseh ellenzék máris élesen bírálta. „A kormánynak nem volt felhatalmazása ennek a reformnak a támogatására” – jelentette ki Tomio Okamura, az ellenzéki Szabadság és Közvetlen Demokrácia mozgalom elnöke. Jana Mracková Vildumetzová, az ANO mozgalom képviselője pedig arra mutatott rá, hogy a belügyminiszter ezzel gyakorlatilag összetaposta a migránsok kötelező elosztását célzó kvóták elleni többéves cseh küzdelmet.
Vít Rakušan belügyminiszter visszautasította a bírálatokat. „A megegyezés alapján nem állapítanak meg elosztási kvótákat, csupán azt, hogy az egyes tagállamok kötelezően támogatni fogják a migráció által leginkább sújtott országokat” – írta közleményében. Rakušan leszögezte: Csehország bizonyos időre felmentést kap ez alól, tekintettel a nagyszámú, több százezer ukrán menekült befogadására.