Donald Trump továbbra sem elégedett NATO-szövetségeseivel. Azt követően, hogy a héten kölcsönösen gúnyolódtak egymáson Macron francia elnökkel és bizarr módon az időjárás miatt lemondta, hogy meglátogasson egy Párizstól távol eső katonai temetőt, Washingtonból szólt be az európaiaknak. (A francia főváros közelében fekvő amerikai temetőbe ugyanakkor ellátogatott az elnök).
Mint a Twitteren megjegyezte: Amerikát igazságtalanul kezelik az EU-s NATO szövetségesek: míg többet exportálnak oda, mint amennyit importálnak amerikai cégektől – addig nem költenek eleget a védelemre és a számla nagy részét az Egyesült Államok állja.
„HATALMAS részét fizetjük más országok katonai védelmének, miközben az a megtiszteltetés ér, hogy többszáz milliárd dollárt veszítünk velük szemben a kereskedelemben”
– írta.
Trump közgazdászok szerint kissé leegyszerűsítve az ördögtől valónak tartja, ha Amerikának kereskedelmi deficitje van más országgal szemben, pedig ez csak arra utalhat, hogy az amerikai gazdaság olyan erős, hogy többet tud vásárolni az adott országtól, mint az az Egyesült Államoktól.
Donald Trump arról is beszélt, hogy ez a helyzet „nevetségesen igazságtalan” és nem folytatódhat.
Ezzel párhuzamosan Emmanuel Macron francia elnök és most már Angela Merkel német kancellár is közös, európai hadsereg felállítását sürgette – ami Macron szerint még Amerikától is megvédené a kontinenst. Trump ezt különösen sérelmezte. A NATO szövetségesek közül az Egyesült Államok költi a legtöbbet GDP-arányosan és nominálisan is katonai kiadásokra és Trump azt követeli a többiektől, hogy ne csak a korábban beígért és fokozatos az éves GDP 2 százalékára emeljék katonai költségeiket, hanem azonnal már 4 százalékra.
Emmanuel Macron suggests building its own army to protect Europe against the U.S., China and Russia. But it was Germany in World Wars One & Two - How did that work out for France? They were starting to learn German in Paris before the U.S. came along. Pay for NATO or not!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. november 13.
Az adatot többféleképp lehet értelmezni – például Görögország kiadásai elérik a korábban beígért 2 százalékot, de a legtöbb pénz katonai nyugdíjakra megy el. Ha pedig a legújabb NATO-tag, Montenegro 2 százalékot költ, akkor az 95 millió dollárt jelent, ami még egyetlen F-35-ös harci gép megvételére sem elég – jegyzi meg a Military Times című katonai szaklap.
Trump még sokkoló módon azt is meglebegtette, hogy hazája csak „deficitet és veszteséget” kap a szövetségekből: „itt az ideje, hogy ezek a gazdag országok vagy fizessenek az Egyesült Államoknak a védelemért vagy maguk védjék meg magukat... a kereskedelem legyen szabad és igazságos!” – írta az Egyesült Államok elnöke.