eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Merkel nem puszta jótékonyságból segítene Afrikának

Merkel nem puszta jótékonyságból segítene Afrikának

Fejlődés és gazdasági fellendülés csak azokban az országokban remélhető, ahol biztonság van – jelentette ki Angela Merkel azon az értekezleten, amelyet a soros német G20 elnökség keretében rendeztek Berlinben. A kétnapos tanácskozáson több afrikai ország vezetője is részt vesz.

A berlini kormány már jó ideje új Marshall-tervet sürget Afrika számára.

1947-ben az akkori amerikai külügyminiszter, George Marshall, a második világháborúban tönkrement Európa gazdaságának helyreállítására nagyszabású hitelprogramot dolgozott ki, amelyet a Moszkva uralma alá kényszerült kelet-európai államok ugyan visszautasítottak, de a földrész nyugati felében a kormányok eredményesen használtak fel országaik felvirágoztatására.

Most hasonló programot szorgalmaz a berlini kormány. Angela Merkel hangsúlyozta: fordulatra van szükség a nemzetközi fejlesztési politikában, amely gazdasági és biztonságpolitikai együttműködésen alapul, mert csak így lehet elejét venni annak, hogy a felnövekvő nemzedékek tömegesen hagyják el szülőhazájukat, aminek következtében egyre nagyobb migrációs nyomás nehezedik Európára.

Mint a kancellár fogalmazott, nem Afrikáról, hanem Afrikával kell beszélni. Angela Merkel szerint szó sincs jótékonyságról, hanem – úgymond – befektetésről a közös jövőbe, ami a gyakorlatban a piacok integrációját, valamint a technológiák és a tudás átadását jelenti majd, hogy mindez valóban mindenkinek előnyére váljék.

Merkel nem puszta jótékonyságból segítene Afrikának

A ma véget érő berlini találkozót a német kormány a G20 értekezlet nyitányának szánta, amelyen Egyiptom, Elefántcsontpart, Ghána, Mali és Tunézia állam- illetve kormányfőjének, valamint az Afrikai Unió vezetőjének részvételével megvitatták azt is, hogy a magántőke és állami források mozgósításával miként lehet hozzájárulni az afrikai gazdaság növekedéséhez, a beruházások ösztönzéséhez és a földrész politikai stabilitásának erősítéséhez.

Idén Németország tölti be az elnöki tisztséget a legfejlettebb ipari államokat és az élen járó feltörekvő államokat tömörítő G20 szervezetében, és így a G20 idei csúcstalálkozóját is német földön, Hamburgban fogják megrendezni. Az értekezleten az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump először vesz részt.

A július elején esedékes tanácskozások idejére rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezetnek be, így Németország határain átmenetileg szigorú ellenőrzés lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×