Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Európában is érződik az amerikai leállás

Az Egyesült Államokban állóháborúra rendezkedtek be a republikánusok és a demokraták, miközben finanszírozási törvény híján részlegesen leállt a szövetségi kormányzat és több százezer dolgozót kényszerszabadságra küldtek. Obama elnök jobboldali ellenfeleit vádolta a helyzet miatt.

Még Európában is érezhető volt az amerikai szövetségi kormányzat részleges leállása - igaz csak jelképesen, mivel bezártak az amerikai katonai temetők.

A tengerentúlon pedig zárva tartanak a nemzeti emlékművek - például a New York-i Szabadságszobor -, Washingtonban pedig rendőrkordonnal vették körül a bezárt látványosságokat. Nem jut pénz az orvosi kutatások folytatására és a szünetelteti munkáját a Környezetvédelmi Hivatal is.

Ami még nagyobb keserűséget okoz: 800 ezer állami alkalmazottat küldtek fizetés nélküli szabadságra és nagy bevételektől esnek el a turizmusból élők is.

A polgárok számára jó hír, hogy továbbra is üzemel a postaszolgáltatás, a társadalombiztosítás, a honvédelem. Nem apadt el a NASA, az űrkutatási hivatal finanszírozása sem, bár valószínűleg ez most nem sokakat hoz lázba, és továbbra is működik a Fehér Ház és a Kongresszus - annak ellenére, hogy az események fényében sok amerikai kételkedhet ebben.

A politikai hazardírozás nyomán előállt helyzetért Obama elnök a kongresszusi konzervatívokat vádolja és azt mondta: "ideológiai hadjáratot folytatnak ellene". Abban igaza van, hogy ellenfelei azzal zsarolták: csak akkor hagyják jóvá az állami költségvetési törvényt, ha elhalasztják Obama egészségügyi reformjának bevezetését.

Az elnök ugyanakkor szintén makacs hangnemben azt közölte: a reformról nem tárgyal a republikánusokkal. "Leállították a szövetségi kormányt ideológiai kereszteshadjáratuk részeként, hogy megtagadják az elérhető egészségügyi ellátást amerikaiak millióitól"- mondta.

A Quinnipiac Egyetem felmérése szerint a válaszadók 72 százaléka ellenzi, hogy a kormány részleges fizetésképtelenségével siklassák ki az Obama-féle egészségügyi reformot.

Az egész ügy legnagyobb vesztese a Republikánus Párt lehet, amelynek több képviselője is vehemensen próbálja megbuktatni az egészségügyi reformot. Kedden a kongresszusi konzervatívok javaslatot nyújtottak be a múzeumok, nemzeti parkok a veteránok juttatásainak és a főváros működésének finanszírozásáról.

Az elképzelést azonban azonnal elutasította a demokrata többségű Szenátus, mert az nem biztosítaná a forrásokat az egész kormányzat működéséhez.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Saját mobilja van egyre több óvodásnak, tiktokozik a gyerekek háromnegyede – a magyar valóság számokban

Saját mobilja van egyre több óvodásnak, tiktokozik a gyerekek háromnegyede – a magyar valóság számokban

Egyre több óvodás gyermeknek van saját telefonja, a gyermekek 7 százaléka pedig már 4–6 évesen mobilhasználó – derült ki az NMHH reprezentatív kutatásából, amelyet 2 ezer szülő és 2 ezer 7 és 16 év közötti gyermek megkérdezésével végeztek el. A felmérés rámutat arra is, hogy a gyerekek szabadidejük egyre nagyobb részét töltik digitális platformokon, a szülők egyre passzívabbak, a mesterséges intelligenciának pedig mindenki jobban hisz a kelleténél.

Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Bécset és Budapest más környékbeli konkurensét nagyobb számban keresik fel azok a gazdagabb turisták, akik kikapcsolódásuk során megvásárolnak olyan termékeket, amelyeket egy átlagos turista nem tud vagy nem akar kifizetni – mondta az InfoRádióban a turisztikai szakújságíró, aki szerint Budapestnek az osztrák főváros lehet a követendő példa. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke pedig arról számolt be, hogy hazánk tavaly duplaannyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×