Infostart.hu
eur:
360.3
usd:
309.12
bux:
132046.37
2026. május 18. hétfő Alexandra, Erik
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház
Nyitókép: Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház

Óriási ukrán–magyar projekt folyik Miskolcon

Az egészségügyi oktatás fejlesztését célzó ukrán-magyar közös projekt indult el az év elején Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház és az Ivano-Frankivszki Nemzeti Orvostudományi Egyetem együttműködésével több mint hatszázezer euróból - közölte a vármegyei kórház.

A programhoz 544 ezer 852,28 euró támogatást nyertek el az együttműködő felek. A partnerek 2025. januárja és 2026. decembere között hajtanak végre egészségügyi oktatáshoz kapcsolódó fejlesztéseket.

A miskolci kórház a beruházásban az intézmény Skill laborját és Szakoktatási Központját fejleszti szimulációs modellek beszerzésével. Ezen felül képzéseket is tartanak majd a szakoktatási paletta bővüléséért a kórházi körülmények közötti reanimáció, a vénabiztosítás, a szív- és az agykatéterezés területein - közölték.

A kórház különböző elsősegélynyújtáshoz kapcsolódó oktatásokat is szervez majd érdeklődő civilek számára.

Az Ivano-Frankivszki Nemzeti Orvostudományi Egyetem egy új, az egészségügyi alapismereteket oktató képzőközpontot alakít ki modern egészségügyi oktatási eszközök beszerzésével. Ezek segítségével az egyetem hallgatói mellett a mentősöknek, a rendőröknek, a segélyszervezetek dolgozóinak is képzéseket tartanak majd. Az oktatás több olyan betegállátási területet fog érinteni, mint a terápia, az ápolás, a szimulációk, a sebészet, a traumatológiai ellátás, a szülészet-nőgyógyászat, valamint a gyermekgyógyászat és a neonatológia - olvasható a sajtóanyagban.

A projekt további célja még, hogy a két intézmény a képzésekhez kapcsolódó oktató kisvideókat készít három nyelven - angol, magyar és ukrán -, valamint rendszeres szakmai workshopokat is szervez a "jó gyakorlatok kialakítása és a képzési gyakorlatok tapasztalatainak átadása érdekében".

Címlapról ajánljuk
Euró klubtagság nélkül: Andorra, Monaco, San Marino, Vatikán, Koszovó és Montenegró eurótörténete

Euró klubtagság nélkül: Andorra, Monaco, San Marino, Vatikán, Koszovó és Montenegró eurótörténete

Az euróövezetbe elvileg szigorú felvételi vizsgán át vezet az út. Az infláció, a hiány, az államadósság, az árfolyam-stabilitás mind rendben kell, hogy legyen. Mégis vannak olyan államok, amelyek eurót használnak anélkül, hogy ezeket az elvárásokat kipipálták volna. Andorra, Monaco, San Marino és Vatikán szerződéssel kapott különleges státuszt, Koszovó és Montenegró viszont válsághelyzetben, egyoldalúan vezette be az eurót. Ugyanaz a pénz forog náluk, mint mondjuk Németországban, de egészen más történet áll a pénzük mögött.

Új végrehajtói, felszámolói és közjegyzői rendszer jön – itt vannak a friss kormánydöntések

Államilag ellenőrzött végrehajtói rendszer, bírósági kontroll alá kerülő felszámolási eljárások, egyszerűbb és olcsóbb közjegyzői eljárások jöhetnek. Döntött a kormány azbeszt-ügyben, az atomerőmű ügyében, a kormányzati gépkocsikkal és az állami célokra használt honvédségi repülők használatával kapcsolatban is. Elhangzott: az előző kormány meghamisította az idei költségvetést, mert 286 milliárd forint maradt ki az NGM-nél a betervezett fizetendő tételek közül.
Több döntést hozott az új kormány a hétfői ülésén, Sulyok Tamás nem akar lemondani

Több döntést hozott az új kormány a hétfői ülésén, Sulyok Tamás nem akar lemondani

Zajlik a hatalomátvétel: a napokban történik meg az új minisztériumok apparátusának felállítása, egyre több államtitkári név ismert. Hétfőre Magyar Péter ismét kormányülés összehívását lengette be, így várhatóan több fontos bejelentésre számíthatunk a kabinettől. Orbán Anita arról adott hírt, hogy tárgyalások kezdődnek a kárpátaljai magyarok kisebbségi jogainak rendezésére Ukrajnával. Sulyok Tamás köztársasági elnök egy interjúban arról beszélt, hogy nem tervez lemondani a tisztségéről, mire Magyar Péter újra távozásra szólította fel. Balásy Gyula két, az államnak felajánlott kommunikációs cégéről kiderült, hogy végrehajtás indult ellenük, Varga Mihály pedig kijelentette, hogy a jegybank partner lesz a kormánnyal az euró bevezetésében. A fejleményekről folyamatosan tudósítunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×