eur:
406.18
usd:
356.97
bux:
92858.28
2025. április 25. péntek Márk
Nyitókép: YouTube/European Space Agency, ESA

Térbeli térkép készül a látható univerzum harmadáról, és a sötét anyag titkaira is fény derülhet

Az Európai Űrügynökség közzétette a Euclid űrtávcső legfrissebb adatait. Ennek jelentőségéről Kiss László, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója beszélt az InfoRádióban.

A Euclid űrteleszkóp az Európai Űrügynökség és a NASA közreműködésével jött létre. A mintegy másfél milliárd eurós eszköz a 2023-as indítása óta gyűjtött tesztadatokat, és 2030-ig az egész égbolt nagyjából harmadát fogja lefényképezni.

Néhány napja, március 19-én az úgynevezett Q1 (quick, azaz gyors) adatkibocsátás jelent meg, amely egy 63 négyzetfokról készült egyhetes megfigyeléssorozat eredménye. Nagyon szép képek születtek az égbolt három szűk területéről. Ez még csak a teljes égboltfelmérés negyed százaléka, de már ezen a 63 négyzetfokon is több mint 30 millió galaxis képét rögzítette.

Olyan irányokban vannak ezek az égterületek, amerre a Tejút nem látszik, tehát tényleg "kilátunk" a mi csillagvárosunkból, és ténylegesen bele tudunk nézni az űrbe,

akár a 10 milliárd fényév távolságban tartózkodó vagy elhelyezkedő galaxisokig is – mondta az InfoRádióban Kiss László csillagász.

Az Euclid által vizsgált területek (Forrás: ESA)
A Euclid által vizsgált területek (Forrás: ESA)

Ennek az adatkibocsátásnak a fő üzenete meglátása szerint az, hogy "megérte az ablakon kidobni, vagy legalábbis nap körüli pályára állítani másfél milliárd eurót, és azt átalakítani egy űrtávcsővé, a Eucliddá, mert pontosan azt hozza, amit vártunk tőle. Már az első adatokban is csodálatos galaxisképeket látunk, illetve messzi galaxisoknak a közeli galaxisok által eltorzított képeit is" – fogalmazott a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója. Galaxisok gravitációs lencsehatás révén eltorzított képeit is már százszám sikerült megtalálni, amiből majd

hosszú távon a sötét anyag eloszlását fogják tudni föltérképezni a kutatók.

Amikor meglesz az egész égbolt egyharmadát lefedő galaxisfelmérés, akkor a Euclid mérésein keresztül mindegyiknek meg lehet majd becsülni a távolságát is. Ekkor a látható univerzum körülbelül harmadára kiterjedően lesz egy térbeli térképünk a galaxisok eloszlásáról, amiből pedig a kutatók le tudják majd követni azt, hogy miként csomósodik a normál anyag a galaxisokban, galaxishalmazokban.

"Ez a csomósodás magán viseli a nem látható, tehát fénnyel kölcsönhatásban nem lévő sötét anyag gravitációs hatását, a tömegvonzását, illetve lenyomatként őrzi a sötét energiának az univerzum tágulását gyorsító hatását is. Ezt próbáljuk majd kikódolni valamikor a harmincas évek elején" – mutatott rá Kiss László.

Hozzátette: ezáltal a kozmológia, illetve a jelenkor fizikájának a két rendkívül fontos problémájára kaphatnak választ:

  • pontosan miből áll a sötét anyag?
  • pontosan milyen hatásai vannak a sötét energiának azon túl, hogy gyorsítja az univerzum tágulását?

Ezt a Euclid űrtávcső adataiból fel fogják tudni térképezni a kutatók, komplikált fizikai és matematikai modellek alkalmazásán és elemzésén keresztül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Az élre tört a radikális jobboldal Európa legerősebb hatalmában – Történelmi átrendeződés a láthatáron?

Az élre tört a radikális jobboldal Európa legerősebb hatalmában – Történelmi átrendeződés a láthatáron?

Miközben a közvélemény-kutatások szerint az Alternatíva Németországnak (AfD) beérte a februári választásokat megnyerő kereszténydemokratákat Németországban, addig Európa másik vezető hatalmában, az Egyesült Királyságban is előretört a populista Reform UK a júliusi parlamenti voksolás után. A kormányon lévő Munkáspárt és a tavaly 14 év után ellenzékbe vonult konzervatívok – a felmérések rájuk nézve lehető legméltányosabb értelmezése szerint is – pariba kerültek a brexit-kampánnyal elhíresült Nigel Farage pártjával, ezzel párhuzamosan pedig a liberáldemokraták és a zöldek is erősödtek. A tavaly nyári választás után máris érkezik a szétesőben lévő brit kétpártrendszer első megmérettetése, ami az élre tört Reform UK-t és az egyre népszerűtlenebb Munkáspártot is kihívás elé állítja, a konzervatívokat pedig hatalmas vereséggel fenyegeti. A jövő héten esedékes önkormányzati választás és egy ugyanekkor tartott időközi parlamenti voksolás rengeteg kérdésre választ adhat Nagy-Britanniában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 25. 04:00
×
×
×
×