eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Nyitókép: YouTube/European Space Agency, ESA

Térbeli térkép készül a látható univerzum harmadáról, és a sötét anyag titkaira is fény derülhet

Az Európai Űrügynökség közzétette a Euclid űrtávcső legfrissebb adatait. Ennek jelentőségéről Kiss László, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója beszélt az InfoRádióban.

A Euclid űrteleszkóp az Európai Űrügynökség és a NASA közreműködésével jött létre. A mintegy másfél milliárd eurós eszköz a 2023-as indítása óta gyűjtött tesztadatokat, és 2030-ig az egész égbolt nagyjából harmadát fogja lefényképezni.

Néhány napja, március 19-én az úgynevezett Q1 (quick, azaz gyors) adatkibocsátás jelent meg, amely egy 63 négyzetfokról készült egyhetes megfigyeléssorozat eredménye. Nagyon szép képek születtek az égbolt három szűk területéről. Ez még csak a teljes égboltfelmérés negyed százaléka, de már ezen a 63 négyzetfokon is több mint 30 millió galaxis képét rögzítette.

Olyan irányokban vannak ezek az égterületek, amerre a Tejút nem látszik, tehát tényleg "kilátunk" a mi csillagvárosunkból, és ténylegesen bele tudunk nézni az űrbe,

akár a 10 milliárd fényév távolságban tartózkodó vagy elhelyezkedő galaxisokig is – mondta az InfoRádióban Kiss László csillagász.

Az Euclid által vizsgált területek (Forrás: ESA)
A Euclid által vizsgált területek (Forrás: ESA)

Ennek az adatkibocsátásnak a fő üzenete meglátása szerint az, hogy "megérte az ablakon kidobni, vagy legalábbis nap körüli pályára állítani másfél milliárd eurót, és azt átalakítani egy űrtávcsővé, a Eucliddá, mert pontosan azt hozza, amit vártunk tőle. Már az első adatokban is csodálatos galaxisképeket látunk, illetve messzi galaxisoknak a közeli galaxisok által eltorzított képeit is" – fogalmazott a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója. Galaxisok gravitációs lencsehatás révén eltorzított képeit is már százszám sikerült megtalálni, amiből majd

hosszú távon a sötét anyag eloszlását fogják tudni föltérképezni a kutatók.

Amikor meglesz az egész égbolt egyharmadát lefedő galaxisfelmérés, akkor a Euclid mérésein keresztül mindegyiknek meg lehet majd becsülni a távolságát is. Ekkor a látható univerzum körülbelül harmadára kiterjedően lesz egy térbeli térképünk a galaxisok eloszlásáról, amiből pedig a kutatók le tudják majd követni azt, hogy miként csomósodik a normál anyag a galaxisokban, galaxishalmazokban.

"Ez a csomósodás magán viseli a nem látható, tehát fénnyel kölcsönhatásban nem lévő sötét anyag gravitációs hatását, a tömegvonzását, illetve lenyomatként őrzi a sötét energiának az univerzum tágulását gyorsító hatását is. Ezt próbáljuk majd kikódolni valamikor a harmincas évek elején" – mutatott rá Kiss László.

Hozzátette: ezáltal a kozmológia, illetve a jelenkor fizikájának a két rendkívül fontos problémájára kaphatnak választ:

  • pontosan miből áll a sötét anyag?
  • pontosan milyen hatásai vannak a sötét energiának azon túl, hogy gyorsítja az univerzum tágulását?

Ezt a Euclid űrtávcső adataiból fel fogják tudni térképezni a kutatók, komplikált fizikai és matematikai modellek alkalmazásán és elemzésén keresztül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Rég nem látott lendületben a forint

Rég nem látott lendületben a forint

Nagypénteken a forint álmosan indított a csütörtök esti kisebb erősödés után még nincsenek nagyobb változások az árfolyamban. Tegnap elsősorban az mozgatta az árfolyamokat, hogy az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell éles hangon kritizálta Donald Trump amerikai elnököt. Ma a hazai bankközi piac zárva tart, ezért a szokásosnál lényegesen kisebb lesz a forgalom (nemzetközi piacokon keresztül zajlik a kereskedés), viszont érdemes figyelemmel követni az árfolyam alakulását, hiszen az illikvidebb kereskedésben lehetnek akár nagyobb kilengések is. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×