eur:
410.38
usd:
389.66
bux:
79333.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Felperzselt erdő a brazíliai Pará szövetségi államban lévő Altamira közelében 2019. augusztus 28-án. Jair Bolsonaro brazil elnök országos tűzgyújtási tilalmat hirdetett hatvan napra.
Nyitókép: MTI/AP/Leo Correa

Pozitív változás jelei Amazóniában, de a helyzet tragikus

A rombolás mértékének csökkenése persze viszonylagos, az erdőtüzek pedig nincsenek a számokban.

Az AP Newsra hivatkozva az Index azt írja, az elmúlt tíz év tragikus adataihoz képest egyetlen év alatt nagyot, 30,6 százalékot csökkent az amazóniai esőerdők irtásának mértéke, hátradőlni azonban nem lehet, hiszen az éves csökkenés területi nagysága (6288 négyzetkilométer) akkora, mint az amerikai Delaware államé.

Azonban újfajta emberi károkozás ütötte fel a fejét a természet károsítása szempontjából:

  • az esőerdők területét kettévágó autópályák építése
  • olajfúrás az Amazonas-torkolatnál
  • vasútépítés a folyó kikötőibe (a szójakereskedelem kiszolgálása).

A brazil elnöki palotában bejelentett eredmények éles ellentétben állnak Luiz Inácio Lula da Silva elnök elődje, Jair Bolsonaro átlagával, aki az agrárüzlet bővítését helyezte előtérbe az erdővédelemmel szemben.

Brazília hatalmas, változatos szavannáján, a Cerrado területén 25,7 százalékkal csökkent az erdőirtás, ami öt év óta az első csökkenés. Az elpusztított terület azonban még így is elérte a 8174 négyzetkilométert.

Az eredmények persze viszonylagosak, a károkozás nem állt meg, pusztán a korábbiaknál kisebb, és a tüzek okozta károk sem minősülnek erdőirtásnak.

A Föld legnépesebb országa, India területének mintegy kétszeresét teszi ki Amazónia, vagyis az Amazonas erdővel borított vízgyűjtő területe, melynek kétharmada Brazíliáé. Hatalmas mennyiségű szén-dioxidot "köt le", amely az éghajlatváltozást okozó üvegházhatású gáz. Amazónia tehát megakadályozza, hogy a Föld még gyorsabban felmelegedjen.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedik. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×