eur:
412.7
usd:
390.31
bux:
0
2024. december 6. péntek Miklós
Nyitókép: Facebook/Masada Expedition

Évezredes történelmi állítást cáfoltak a modern technika segítségével

A római légiók nem három évig, hanem csak néhány hétig ostromolták Maszada várát az ókorban egy új izraeli kutatás szerint.

A Tel-avivi Egyetem kutatóinak új, a Journal of Roman Archaeology című szaklapban közzétett tanulmánya megkérdőjelezi Maszada hároméves ostromának mítoszát, melyet Josephus Flavius történetíró is állított.

A római hadsereg ellen lázadó, és Jeruzsálem eleste után, 73-ban a Holt-tenger melletti Maszada várban magukat elbarikádozó zsidó harcosok csak néhány hétig tudták tartani az erődítményt - állapították meg a kutatók drónokkal, távérzékeléssel és háromdimenziós számítógépes modellezéssel, fejlett technológiáival az ostromrendszerről nyert objektív adatok és információk alapján.

Az egyetem régészeti intézetének Guy Shtibel vezetésével dolgozó régészei - Hai Ashkenazi, Boáz Grosz és Omri Zeévi - 2017-ben kezdték el feltérképezni Maszadában az egykori vízrendszerek, útrendszerek és - az elszigetelt fekvés és sivatagi klímának köszönhetően - a legépebben fennmaradt római ostromrendszer maradványait.

Adatokat nyertek milliméteres pontossággal az ostromrendszer összes építményének magasságáról, szélességéről és mélységéről, ami lehetővé tette létrehozásuk időtartamának kiszámítását, miután megbízható becsléseik voltak arról, hogy egy római katona mekkora kő- és földmennyiséget volt képes egy nap alatt megmozgatni, és tudták, hogy Maszada ostromában körülbelül 6-8000 római katona vett részt.

“Objektíven kiszámítottuk, hogy kevesebb mint két hetet vett igénybe a teljes ostromrendszer, a nyolc katonai tábor és a terület nagy részét körülvevő kőfal felépítése, és az ókori források alapján megbecsülhető, hogy közvetlenül a befejezése után legfeljebb néhány hétig tartott a rómaiak támadása, s ebből arra következtetünk, hogy az egész ostrom legfeljebb hetekig tartott” - hangsúlyozta Shtibel a ynet izraeli hírportálnak.

Josephus Flavius leírása és a hatalmas harcról szóló zsidó mítoszok alapján eddig úgy vélték, hogy három évig folyt a küzdelem, noha az utóbbi évtizedekben a kutatók kezdték megkérdőjelezni ezt az állítást.

„Következtetéseink azonban semmiképpen sem csökkentik a történelmi esemény jelentőségét, és továbbra is nyitva maradtak jelentős kérdések, köztük az, hogy miért döntöttek úgy a rómaiak, hogy ennyi erőfeszítést tesznek egy látszólag távoli és elhanyagolt erőd elfoglalásába?” - tették fel a kérdést a mostani tanulmány készítői.

A tudósok megígérték, hogy tovább kutatják az erődöt a további titkok feltárásához.

Maszada a júdeai sivatag és a Holt-tenger határán, egy sziklaszirten emelt vár, melyet 2002-ben az UNESCO a világörökség részének nyilvánított.

Nagy Heródes (i. e. 74/73 – i. e. 4) hatalmas palotarendszert épített fel a sivatagban raktárakkal, római fürdőkkel, víztározókkal, fürdőmedencékkel.

Jeruzsálem eleste után, időszámítás szerint 70-ben közel ezer zsidó felkelő odahúzódott, és igényeik szerint felhasználták és átalakították az épületeket. A római légiók Flavius Silva parancsnoksága alatt 73-ban megostromolták a várat, ahol a lázadók tömegesen öngyilkosok lettek.

Miután a rómaiaknak sikerült áttörniük Maszada falait, Eleazar ben Jair, a parancsnokuk úgy döntött, jobb szabad emberként meghalni, mint hogy elfogják őket és rabszolgákká váljanak. A harcosok megölték egymást, majd az utolsó a kardjába dőlt Flavius történetírása szerint, melyet két elrejtőzött és életben maradt nő szavaira alapozott.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: az egész európai újrarendezésről kell gondolkodnunk

Orbán Viktor péntek reggel: az egész európai újrarendezésről kell gondolkodnunk

Amerika nélkül "a háború nem lenne", erről beszélt a Kossuth rádióban péntek reggel a miniszterelnök. Azt is elmondta, hosszú idő, de dolgozik az EU-ban "egy új többség megteremtésén" a háború-, a migráns- és a genderpártiság ellen, "Brüsszel ellenzékeként". Ebbe a küzdelembe ágyazódott találkozója Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is csütörtökön. Megvédte a Magyar Péter ellen Pécsett fellépő Menczer Tamás Fidesz-szóvivőt, akinek "feladata" volt a Tisza Párt-elnök elé állni. Bejelentette, akkor fogadja el Magyarország 2027 után az uniós költségvetést, ha megkapjuk a 2025-ös és 2026-os pénzeket, márpedig a költségvetéshez egyhangú elfogadás kell.

Újabb békepárti külügyminiszter tárgyalt az oroszokkal

A szlovák külügyminiszter szerint szükséges fenntartani a kommunikációt Oroszországgal. Juraj Blanár ezt a NATO-tagállamok külügyminisztereinek a hét közepén lezajlott brüsszeli kétnapos találkozóját követően mondta, majd csütörtökön személyesen találkozott Máltán Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel az EBESZ miniszteri találkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.06. péntek, 18:00
Fejérdy Gergely
a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Von der Leyen a kormány megkerülésére készül a magyar EU-források kifizetésénél

Von der Leyen a kormány megkerülésére készül a magyar EU-források kifizetésénél

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a múlt héten jelentette be az Európai Parlamentben, hogy új mechanizmus kidolgozását tervezik az uniós források célba juttatására, a nemzeti kormányok megkerülésével – számolt be a Népszava. A változtatások nem igényelnének jogszabályi változtatást, így nem megvétózható a tagállamok által, mivel a kormány által felügyelt támogatások egy részét enélkül is át lehet csoportosítani a közvetlen irányítású alapokba.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×