eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
small sparrow birds perch on a branch in a rainy garden
Nyitókép: Nataba/Getty Images

A klímaváltozás máris megváltoztatta az európai madarak szokásait

Méretük, szokásaik és alaktanuk sem maradt érintetlenül.

A tudósok azt vizsgálták, hogy a madarakban megfigyel változások milyen arányban kapcsolódnak a felmelegedéshez, valamint hogy a felmelegedés egyes fajokat vagy tulajdonságokat jobban érintett-e, mint másokat, illetve hogy hőmérséklettől független, egyéb tényezők erősítették-e ezeket a hatásokat.

A kutatás szerint a megfigyelt tulajdonságváltozásoknak több mint fele a hőmérséklet emelkedésével függ össze, más tényezők, például az urbanizáció, a szennyezés, az élőhelyek csökkenése és más tényezők is befolyásolhatják a jellemzők változását – írja a The Guardian.

A madarak mérete változott

Megállapították, hogy a kerti pacsirtáknak negyedével kevesebb fiókájuk születik, ami óriási hatással van a fajra. A cinkék 12 nappal korábban rakják le tojásaikat.

A cinegefélék családjának tagjai kisebbek, míg a vörösbegyek egyre nagyobbak.

A kutatók a hatvanas évek közepe óta Nagy-Britanniában és Hollandiában gyűjtött adatokat vizsgálták 60 különböző fajról, többek között a házi verébről, a búbos cinegéről, a nádi sármányról, a bölömbikáról és a fitiszfüzikéről. Megvizsgálták, hogyan változtak a madarak tojásrakási ütemterve, utódaik száma és morfológiája.

Bár a kutatások már korábban is összefüggésbe hozták azt, hogy a cinegék idővel egyre kisebbek lesznek a melegebb hőmérséklettel, a tudósok nem voltak biztosak abban, hogy ez közvetlenül a hőstressz miatt van-e így, vagy azért, mert az emelkedő hőmérséklet megnehezíti a táplálékszerzést.

"Az éghajlatváltozás hat nappal korábbi tojásrakást eredményezett a csilcsalpfüzikéknél az elmúlt 50 évben, de más, ismeretlen környezeti tényezők további hat napot adtak ehhez, vagyis összesen

12 nappal korábban rakják tojásaikat,

mint fél évszázaddal ezelőtt" – mondta Martijn van de Pol, a tanulmány vezető szerzője az ausztráliai James Cook Egyetemről.

A tojásrakás időpontja változott a legtöbb fajnál

Egy ekkora változás eltérést okozhat a fiókák születési ideje és a számukra elérhető táplálék között, ami megbontja az ökoszisztéma egyensúlyát. A tanulmány szerint az elmúlt évtizedek során bekövetkezett változások akár 57 százaléka köthető a hőmérséklet felmelegedéséhez.

A 60 madárfaj mintegy 32 százalékánál a hőmérséklet miatt változott a testalkat, minden egyes Celsius foknyi melegedés átlagosan 0,45 százalékos méretcsökkenést váltott ki. Mintegy 86 százalékuknál a tojásrakási idő, 31 százalékuknál pedig az utódok száma változott.

A változások ugyanakkor nem minden fajt érintettek ugyanúgy: egyesek, mint például a vörösbegy, egyértelműen növelték méretüket és utódaik számát. A kutatók feltételezése szerint a különböző fajok tulajdonságainak változása valószínűleg nem csak a hőmérsékleten alapuló tényezőkön múlik, de a hőmérséklet a legkomolyabb tényező.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×