eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
small sparrow birds perch on a branch in a rainy garden
Nyitókép: Nataba/Getty Images

A klímaváltozás máris megváltoztatta az európai madarak szokásait

Méretük, szokásaik és alaktanuk sem maradt érintetlenül.

A tudósok azt vizsgálták, hogy a madarakban megfigyel változások milyen arányban kapcsolódnak a felmelegedéshez, valamint hogy a felmelegedés egyes fajokat vagy tulajdonságokat jobban érintett-e, mint másokat, illetve hogy hőmérséklettől független, egyéb tényezők erősítették-e ezeket a hatásokat.

A kutatás szerint a megfigyelt tulajdonságváltozásoknak több mint fele a hőmérséklet emelkedésével függ össze, más tényezők, például az urbanizáció, a szennyezés, az élőhelyek csökkenése és más tényezők is befolyásolhatják a jellemzők változását – írja a The Guardian.

A madarak mérete változott

Megállapították, hogy a kerti pacsirtáknak negyedével kevesebb fiókájuk születik, ami óriási hatással van a fajra. A cinkék 12 nappal korábban rakják le tojásaikat.

A cinegefélék családjának tagjai kisebbek, míg a vörösbegyek egyre nagyobbak.

A kutatók a hatvanas évek közepe óta Nagy-Britanniában és Hollandiában gyűjtött adatokat vizsgálták 60 különböző fajról, többek között a házi verébről, a búbos cinegéről, a nádi sármányról, a bölömbikáról és a fitiszfüzikéről. Megvizsgálták, hogyan változtak a madarak tojásrakási ütemterve, utódaik száma és morfológiája.

Bár a kutatások már korábban is összefüggésbe hozták azt, hogy a cinegék idővel egyre kisebbek lesznek a melegebb hőmérséklettel, a tudósok nem voltak biztosak abban, hogy ez közvetlenül a hőstressz miatt van-e így, vagy azért, mert az emelkedő hőmérséklet megnehezíti a táplálékszerzést.

"Az éghajlatváltozás hat nappal korábbi tojásrakást eredményezett a csilcsalpfüzikéknél az elmúlt 50 évben, de más, ismeretlen környezeti tényezők további hat napot adtak ehhez, vagyis összesen

12 nappal korábban rakják tojásaikat,

mint fél évszázaddal ezelőtt" – mondta Martijn van de Pol, a tanulmány vezető szerzője az ausztráliai James Cook Egyetemről.

A tojásrakás időpontja változott a legtöbb fajnál

Egy ekkora változás eltérést okozhat a fiókák születési ideje és a számukra elérhető táplálék között, ami megbontja az ökoszisztéma egyensúlyát. A tanulmány szerint az elmúlt évtizedek során bekövetkezett változások akár 57 százaléka köthető a hőmérséklet felmelegedéséhez.

A 60 madárfaj mintegy 32 százalékánál a hőmérséklet miatt változott a testalkat, minden egyes Celsius foknyi melegedés átlagosan 0,45 százalékos méretcsökkenést váltott ki. Mintegy 86 százalékuknál a tojásrakási idő, 31 százalékuknál pedig az utódok száma változott.

A változások ugyanakkor nem minden fajt érintettek ugyanúgy: egyesek, mint például a vörösbegy, egyértelműen növelték méretüket és utódaik számát. A kutatók feltételezése szerint a különböző fajok tulajdonságainak változása valószínűleg nem csak a hőmérsékleten alapuló tényezőkön múlik, de a hőmérséklet a legkomolyabb tényező.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés reggel Ázsiában, de az európai tőzsdéken már látszik némi hangulatjavulás a hét korábbi részében látott eséshez képest. Megérkeztek ma a havi amerikai PCE-adatok, amelyek a várakozásoknak megfelelően az infláció további lassulását mutatták, ám mivel a tegnap megjelent második negyedéves adat már magában foglalta a júniust is, így nagy meglepetése nem lehetett számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 26. 13:59
×
×
×
×