eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Somogyi Nóra asszisztens oltáshoz készíti elő a Moderna amerikai biotechnológiai cég koronavírus elleni vakcináját a békéscsabai Réthy Pál kórházban 2021. november 23-án. A november 22-től 28-ig tartó oltási akcióhéten regisztráció és előzetes időpontfoglalás nélkül várják az oltakozni szándékozókat naponta 7 és 19 óra között az ország 101 kórházában és szakrendelőkben is.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Pfizer vs. Moderna – kiderült, melyikük a hatásosabb

Mindkét koronavírus elleni mRNS-vakcina nagyon erős védelmet ad, de az egyik mindegyik mutatóban jobban teljesített.

Mind a Pfizer-BioNTech, mind a Moderna új koronavírus elleni mRNS-oltása nagyon hatékony a Covid-19 következményei, például a kórházba kerülés és az elhalálozás megelőzésében – állapították meg amerikai kutatók, akik először hasonlították össze a két biotechnológiai cég oltásának hatékonyságát amerikai veteránok egészségi adatainak elemzése alapján.

A kutatók azonban azt találták, hogy a Moderna oltása nagyobb szintű védettséget nyújt, például

  • 21 százalékkal kisebb az igazolt fertőzés és
  • 41 százalékkal a kórházba kerülés kockázata.

A vakcinák hatékonyságát öt Covid-19-hez kötődő következmény alapján mérték: az igazolt fertőzés, a tünetekkel járó betegség, a kórházba kerülés, az intenzív osztályra kerülés és az elhalálozás.

Az amerikai veteránügyi minisztérium, a Harvard egyetem és a Brigham and Women Hospital szakembereiből álló kutatócsoport a New England of Journal of Medicine című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányában 2021 január eleje és 2021 május közepe között a koronavírus elleni oltás első dózisát kapott amerikai veteránok adatait elemezték az alfa variánsra összpontosítva, amely akkor az uralkodó volt. Több mint 219 ezer Pfizer-vakcinával beoltottat hasonlítottak össze ugyanennyi Moderna oltással beoltottal.

A 24 hetes követési időszakban az igazolt fertőzés aránya a Moderna oltással oltottak esetében 4,52 volt ezer emberenként, a Pfizer-csoportban 5,75, ami 1,23 esettel több ezer emberenként.

A kutatók a másik négy következmény esetében is kissé magasabb arányt mutattak ki a Pfizer-vakcinájával oltottak esetében.

  • A tünetekkel járó megbetegedés 0,44 esettel,
  • a kórházba kerülés 0,55 esettel,
  • az intenzív osztályra kerülés 0,010 esettel,
  • az elhalálozás 0,02 esettel

volt több a Pfizer-csoport esetében a Modernánál, de ezek a különbségek nagyon kicsik – jegyezték meg a szakemberek.

A kutatás egy utólagos szakaszában bevonták a delta variánst is, mint uralkodó vírustörzset. Ekkor egy 12 hetes időszakban csupán az igazolt fertőzések arányát vizsgálták, ami a Pfizer esetében ezer emberre vetítve 6,54 esettel volt több a Modernához viszonyítva.

Mindkét mRNS-oltóanyagnak nagy a hatékonysága és biztonságossága, mindkettőt ajánljuk bárkinek – írták a kutatók tanulmányukban.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×