eur:
393
usd:
366.3
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Somogyi Nóra asszisztens oltáshoz készíti elő a Moderna amerikai biotechnológiai cég koronavírus elleni vakcináját a békéscsabai Réthy Pál kórházban 2021. november 23-án. A november 22-től 28-ig tartó oltási akcióhéten regisztráció és előzetes időpontfoglalás nélkül várják az oltakozni szándékozókat naponta 7 és 19 óra között az ország 101 kórházában és szakrendelőkben is.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Pfizer vs. Moderna – kiderült, melyikük a hatásosabb

Mindkét koronavírus elleni mRNS-vakcina nagyon erős védelmet ad, de az egyik mindegyik mutatóban jobban teljesített.

Mind a Pfizer-BioNTech, mind a Moderna új koronavírus elleni mRNS-oltása nagyon hatékony a Covid-19 következményei, például a kórházba kerülés és az elhalálozás megelőzésében – állapították meg amerikai kutatók, akik először hasonlították össze a két biotechnológiai cég oltásának hatékonyságát amerikai veteránok egészségi adatainak elemzése alapján.

A kutatók azonban azt találták, hogy a Moderna oltása nagyobb szintű védettséget nyújt, például

  • 21 százalékkal kisebb az igazolt fertőzés és
  • 41 százalékkal a kórházba kerülés kockázata.

A vakcinák hatékonyságát öt Covid-19-hez kötődő következmény alapján mérték: az igazolt fertőzés, a tünetekkel járó betegség, a kórházba kerülés, az intenzív osztályra kerülés és az elhalálozás.

Az amerikai veteránügyi minisztérium, a Harvard egyetem és a Brigham and Women Hospital szakembereiből álló kutatócsoport a New England of Journal of Medicine című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányában 2021 január eleje és 2021 május közepe között a koronavírus elleni oltás első dózisát kapott amerikai veteránok adatait elemezték az alfa variánsra összpontosítva, amely akkor az uralkodó volt. Több mint 219 ezer Pfizer-vakcinával beoltottat hasonlítottak össze ugyanennyi Moderna oltással beoltottal.

A 24 hetes követési időszakban az igazolt fertőzés aránya a Moderna oltással oltottak esetében 4,52 volt ezer emberenként, a Pfizer-csoportban 5,75, ami 1,23 esettel több ezer emberenként.

A kutatók a másik négy következmény esetében is kissé magasabb arányt mutattak ki a Pfizer-vakcinájával oltottak esetében.

  • A tünetekkel járó megbetegedés 0,44 esettel,
  • a kórházba kerülés 0,55 esettel,
  • az intenzív osztályra kerülés 0,010 esettel,
  • az elhalálozás 0,02 esettel

volt több a Pfizer-csoport esetében a Modernánál, de ezek a különbségek nagyon kicsik – jegyezték meg a szakemberek.

A kutatás egy utólagos szakaszában bevonták a delta variánst is, mint uralkodó vírustörzset. Ekkor egy 12 hetes időszakban csupán az igazolt fertőzések arányát vizsgálták, ami a Pfizer esetében ezer emberre vetítve 6,54 esettel volt több a Modernához viszonyítva.

Mindkét mRNS-oltóanyagnak nagy a hatékonysága és biztonságossága, mindkettőt ajánljuk bárkinek – írták a kutatók tanulmányukban.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×