Infostart.hu
eur:
379.3
usd:
319.41
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia

Előbújt az álarcos búvárcsibe

Egy fészkén ülő álarcos búvárcsibére, a világ egyik legveszélyeztetettebb vízi madarára bukkantak kutatók Kambodzsában. Szakértők szerint ez reményt adhat a faj fennmaradására. Négy éve nem láttak a területen álarcos búvárcsibét.

A New York-i Wildlife Conservation Society közlése szerint munkatársaik a kambodzsai környezetvédelmi minisztérium szakértőivel és a Kulen Promtep vadvédelmi területen lévő Memay folyó mentén élőkkel közösen fedezték fel az igen ritka faj egyetlen bizonyított kambodzsai költőhelyét.

Az álarcos búvárcsibe (Heliopais personatus) a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján világszerte veszélyeztetett fajként szerepel, mert

világszintű populációja kevesebb mint 1000 példányból áll,

és egyedszáma aggasztóan csökken. Az álarcos búvárcsibe Bangladesben, Kambodzsában, Indiában, Indonéziában, Laoszban, Malajziában, Mianmarban, Szingapúrban, Thaiföldön és Vietnamban honos.

"Büszke vagyok a felfedezésre, mert ez egy nagyon ritka faj. 2013 óta nem találtunk itt fészket. A fészekvédelmi program keretében két helyit alkalmazunk, akiknek a feladata a fészek épségének és zavartalanságának biztosítása" - mondta Rours Vann környezetvédelmi miniszter.

A populáció csökkenését az orvvadászat és a madaraknak élőhelyet jelentő fák kivágása okozza - mondta el Eng Mengey, a Wildlife Conservation Society munkatársa.

A Kulen Promtep vadvédelmi terület egyike Preah Vihear tartomány védett régióinak, amelyek több veszélyeztetett madárfajnak adnak otthont, köztük az óriásíbisznek és a fehérvállú íbisznek.

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×