A VLF-nek, nagyon alacsony frekvenciájúnak nevezett rádiókommunikáció reakcióba lépett az űrben lévő részecskék némelyikével, kvázi pajzsot alkotva a Föld körül - írta az Index a NASA közleménye alapján.
Nem is akármilyen pajzsról van szó.
Ezek a részecskék úgy lépnek kölcsönhatásba egymással, hogy közben megvédik a Földet az űrsugárzás bizonyos fajtáitól. Az erről szóló tanulmány a Space Science Reviews szaklapban jelent meg.
Nem mindegyik rádióhullámnak van ilyen hatása, csak a nagyon alacsony frekvenciájúaknak, amelyeket leggyakrabban tengeralattjárók közötti kommunikációra használnak - írja a portál. Ezek elég erősek ahhoz, hogy áthatoljanak a vízen, néha az olajon, és nagy energiájuk miatt messze az atmoszférán túlra is eljutnak.
És mivel elég gyakoriak, hosszabb idő alatt be tudták borítani a Földet.
Arra már korábban rájöttek, hogy a VLF kölcsönhatásba léphet a Naptól érkező részecskékkel. Akkor fedezték fel az új burkot, amikor műholdakat bocsátottak fel, hogy jobban megismerjék az úgynevezett Van Allen sugárzási övet. Ez a Föld feletti elektromos részecskéket tartalmazó dupla réteg, ami elnyeli a napszél káros részecskéinek többségét – ennek is köszönhető, hogy a Földön kialakulhatott az élet.
A most felfedezett burok külső része illeszkedik a Van Allen öv belső részéhez. A műholdfelvételek szerint távolabb került a belső perem, mint ahol a hatvanas években volt.