Infostart.hu
eur:
354.32
usd:
311.17
bux:
139790.13
2026. június 29. hétfő Péter, Pál

Aszteroida csapódhat a Vörös Bolygóba

Elképzelhető, hogy január végén becsapódik egy kisbolygó a Marsba. Keresztúry Ákos, Mars közeteinek kutatója azt kizártnak tartja, hogy ez károsítaná a Vörös Bolygón lévő valamelyik marsjárót, de mint mondta, a becsapódás után keletkező krátert érdemes lenne tanulmányozni.

A legfrissebb megfigyelések alapján a csaknem 50 méteres átmérőjű aszteroida január végén ütközhet a Marssal. Erre a jelenlegi számítások alapján 1 a 28-hoz az esély.

A kisbolygó akár 10 kilométeres krátert is vájhat, a szétrobbanó aszteroida törmelékei pedig több tíz kilométeres körzetben szóródhatnak szét a kráter körül - vázolta a lehetséges becsapódást Keresztúry Ákos.

Ha mindez megtörténik, az valószínűleg a bolygó azon a felén lesz, ahol jelenleg az Opportunity van. A Magyar Csillagászati Egyesület tagja szerinte azonban elhanyagolható annak az esélye, hogy a becsapódás kárt tegyen a marsjáróban.

A keletkező kráterben azonban érdekes felfedezéseket tehetek majd a megfigyelők. A Mars-kutató szerint olyan adatokhoz juthatnak hozzá a tudósok, amelyeket eddig nem ismertek.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.

Csoda, ha nem tűnik el a Velencei-tó a nyár végére, döbbenetes fotók érkeztek

Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízállása: az agárdi mérőállomáson mindössze 47 centiméteres vízszintet rögzítettek, ami jelentősen elmarad az ideálisnak tekintett 130 centimétertől.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×