Infostart.hu
eur:
355.41
usd:
312.69
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos

A Föld esetleges sorsát vetíti előre a tízmilliárd éves bolygó

A Föld esetleges sorsát vetíti előre az eddig ismert egyik legöregebb, mintegy tízmilliárd éves bolygó, amelyet egy nemzetközi kutatócsoport fedezett fel - mondta Paparo Margit csillagász. A Magyar Tudományos Akadémia Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének munkatársa annak kapcsán nyilatkozott a távirati irodának, hogy a felfedezésről szóló cikket a Nature című tudományos hetilap csütörtöki száma közli.

Paparo Margit ismertetése szerint a Roberto Silvotti olasz csillagász vezetésével dolgozó 22 tagú kutatócsoport egy majdnem a fejlődése végén járó, öreg csillag körül keringő óriás gázbolygót fedezett fel.

A Nature-ben közzétett felfedezés előrevetíti a Föld sorsát, azt, hogy milyen lesz bolygónk öt milliárd év múlva, amikor a Nap már kimerítette hidrogénkészletét. A mintegy 10 milliárd éves, V 391 Peg b névre keresztelt égitest az első bolygó, amely túlélte naprendszere centrális csillagának úgynevezett vörös óriás fejlődési fázisát - hangsúlyozta a csillagász.

Vörös óriás

Magyarázata szerint a csillagok magjában a hidrogén-hélium fúzió termeli az energiát. A vörös óriás fázis akkor indul el, amikor a magban kezd kifogyni a hidrogén. Ekkor felgyorsul a hidrogén elégése, s amikor teljesen elfogy a magban, a hélium "következik", amely szénné, valamint oxigénné ég el. A folyamat hatalmas energiát termel, s ez "felfújja" a csillag külső burkát, vörös óriássá változtatva azt.

"A csillag egész szerkezete átrendeződik, térfogata megnövekszik" - foglalta össze a folyamat lényegét a kutató.

A V 3911 Peg b bolygó jelentőségével kapcsolatban Paparo Margit kifejtette, hogy "amikor visszaszámolták", kiderült: 5 milliárd éve ugyanakkora távolságra lehetett naprendszere centrális csillagától, mint a Föld a Naptól.

A vörös óriás állapotában lévő csillag azonban most "kitölti" a Nap-Föld távolság 70 százalékát. "Ez olyan, mintha a mi Napunk majdnem elérne a Földig" - mutatott rá.

Lehet, hogy a Föld túléli - lehet, hogy nem

Ha a Nap kitöltené a távolság 70 százalékát, a Merkúr és a Vénusz mindenképpen eltűnne a Napban, a Mars viszont egyértelműen kívül maradna. A Föld ugyanakkor kritikus távolságra van a Naptól: lehet, hogy bolygónk is elnyelődik, de az is lehet, hogy túléli.

"A számítások azt mutatják, hogy a Föld végül is nem kerül be a Nap légkörébe. Ez a bolygórendszer, amelyik olyan volt, mint a mi Naprendszerünk, bizonyítékot ad nekünk arra, hogy a Föld túlélheti centrális csillagának vörös óriás fázisát" - hangsúlyozta Paparo Margit.

Hozzáfűzte: ez adja a felfedezés jelentőségét, ez indokolja, hogy egy olyan tekintélyes nemzetközi folyóiratban publikálták az eredményeket, mint a Nature. Az elmúlt 15 évben 200 naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygót fedeztek fel, de kevés került be a Nature-be - jegyezte meg a csillagász.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×