eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

A passzív dohányzás vakságot okozhat

Az angliai Cambridge Egyetem kutatása szerint a dohányzás növeli a vakság kockázatát. Öt év együttélés egy dohányossal megduplázza, míg az aktív dohányzás háromszorosára növeli az időskori látásvesztés lehetőségét - írja a BBC brit közszolgálati médium.

Szakemberek szerint azt már korábban is tudták, hogy a dohányzás növeli az időskori vakság kockázatát, a jelenlegi kutatás ugyanakkor minden korábbinál ékesebben bizonyítja, hogy ugyanez vonatkozik a passzív dohányosokra is.

Az általában 50 éves kor után kifejlődő vakság esetében a retina központi része (mely kulcsfontosságú például az olvasásban és a vezetésben) károsodik, a betegnek így csak periférikus látása lesz.

A Cambridge Egyetem kutatói 435 időskori vakságban szenvedő és 280 egészséges ember dohányzási szokását és életkörülményét vizsgálták. Az eredmény szerint minél többet dohányzik valaki, annál nagyobb az esélye a betegség kialakulásának.

Ha valaki 40 éven keresztül napi egy doboz cigarettát elszív, akkor háromszorosára nő az esélye annak, hogy idős korában megvakul, míg a vele legalább öt évig együtt élők esetében a rizikó az eredeti duplája.

A kutatók ugyanakkor azt is közölték, hogy ha valaki legalább két évtizede feladta a dohányzást, akkor az időskori vakság kialakulásának valószínűsége ugyanakkora lesz, mint a nem dohányzók esetében.

Címlapról ajánljuk
Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Romániában vasárnap belföldön is megkezdődött a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×