eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Zalánki Gergő (b) és az amerikai Johnny Hooper a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi vízilabdatornájának 3. helyéért játszott Egyesült Államok - Magyarország mérkőzésen a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában 2024. augusztus 11-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

Faragó Tamás a pólós szabályváltoztatásokról: itt még ne álljunk meg!

A nemzetközi szövetség által bevezetett újításokkal gyorsabb lesz a vízilabda és több lesz a kapura lövés, ugyanakkor „szellemi irányba” is sokat fog fejlődni a játék – mondta az InfoRádióban a Nemzet Sportolója. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok szerint még inkább bele kellene nyúlni a szabályokba, arról is beszélt, milyen javaslatai vannak.

Jelentősen megváltoznak a vízilabda alapvető szabályai a jövő nyári, szingapúri világbajnokságra. A Total Waterpolo szaklap beszámolója szerint a szabályváltozásokat már elfogadták, így november 9-től minden World Aquatics (WA) égisze alatt zajló eseményen ezek lesznek érvényesek, ami viszont azt jelenti, hogy például az európai szövetség klubsorozataiban és válogatott tornáin továbbra is az eddigi szabályokat követik. A portál úgy értesült, hogy az új szabályokat előzetesen nem tesztelték, így gyakorlatilag rákényszerítették a játékosokra és az edzőkre az újításokat, amitől a nemzetközi szövetség azt reméli, hogy látványosabbá és szórakoztatóbbá válik a vízilabda. A Telex megtudta azt is, hogy a WA technikai bizottságának magyar vezetője, Molnár Tamás támogatta a javaslatot. A Büro magyar tagja, Wladár Sándor pedig a hazai szövetség véleményét kikérve szavazott igennel.

A szabályváltozások megtekinthetők a nemzetközi szövetség honlapján. Az alábbi újításokat vezetik be:

  • 30 méteres helyett 25 méteres lesz a medence
  • a támadóidő 30-ról 25 másodpercre csökken, a kiállítás pedig 20-ról 15 másodpercre
  • az edzők kérhetik egy-egy vitathatónak gondolt döntés felülvizsgálatát (challenge), de ha végül nem nekik adnak igazat, a lehetőség elveszik
  • nem kötelező kapussal játszani, de a mezőnyjátékosok nem védhetnek két kézzel, ahogy a kapusok. Mostantól a kézilabdához hasonlóan megengedett lesz a támadást vezető csapatnak, hogy egy plusz mezőnyjátékossal létszámfölényes helyzetet alakítson ki
  • tizenkét mezőnyjátékosnak mindenképpen lennie kell egy-egy csapatban

Amikor értesült a szabályváltozásokról, saját elmondása szerint Faragó Tamás első reakciója az volt: „na végre!” A Nemzet Sportolója az InfoRádióban úgy fogalmazott, „még ez is kevés”, de legalább már elmondható, hogy a nemzetközi szövetség elindult egy olyan úton, ami abba az irányba vezet, hogy a XXI. századi kihívásoknak és követelményeknek megfelelő szabályrendszere legyen a vízilabdának, ami szerinte elengedhetetlen ahhoz, hogy világszerte, széles körben látványossá és élvezhetővé váljon a sportág.

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok szerint ezek a változtatások

arra ösztönzik majd a játékosokat, hogy gyorsabban gondolkodjanak és döntsenek.

Úgy véli, mostantól előre kell gondolkodniuk a pólósoknak, egyszerűen nem lesz idejük arra, hogy körülnézzenek, ha megkapják a labdát, hanem a második és a harmadik lépést is le kell játszaniuk gondolatban. Mint fogalmazott, a laikusoknak az fog majd elsőre feltűnni, hogy a sok-sok rövid felúszás, mozgás és támadás miatt gyorsabb lesz a játék, de érzése szerint „szellemi irányba” is sokat fog fejlődni a játék a módosításoknak köszönhetően.

Faragó Tamás szerint valamennyi látványsportnál az a legfontosabb, hogy „mindig történjen valami, mindig legyen izgalom”, mert a néző és a média igényli az állandó impulzusokat. Hozzátette: „mindig vannak győztesek, hősök, de vannak áldozatok is, és ezt a vonalat a vízilabdasportnak is követnie kell”. Kiemelte, hogy egy-egy sportesemény kapcsán

mindig az a perdöntő a szurkolók szemszögéből, hogy mekkora az intenzitás és mennyire látványos az, ami a játéktéren történik.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az újításokkal várhatóan sokkal több lesz a kapura lövés, miközben a kisebb medence miatt kevesebbet kell úszniuk a játékosoknak. A néző akkor érzi igazán jól magát, ha sok gólt lát. „Természetesen minden tisztelet megilleti a kapusokat és a védőket, de az embereket elsősorban a gólok érdeklik, és nem az, hogy egy csapat jól védekezik-e” – fejtegette a korábbi szövetségi kapitány.

A változtatások révén még nagyobb szerepe lesz a videóbírónak, hiszen kérhetik az edzők egy-egy döntés, kétes szituáció felülvizsgálatát. Faragó Tamás ebben a kérdésben már pesszimistább. Mint mondta, a párizsi olimpián is előfordult, hogy a videóbíró „belenyúlt” egy-egy meccsbe. Többször volt rá példa, hogy olyan szituációban állította meg a játékot, amikor szerinte erre semmi szükség nem volt. Ugyanakkor mivel a vízilabdát főleg a test-test elleni küzdelem jellemzi, a Nemzet Sportolója szerint annyi előnye lehet a challenge-nek, hogy ha a játékvezetők nem vesznek észre valamilyen brutalitást, akkor vissza lehet nézni, és adott esetben lehet valamilyen módon szankcionálni az ilyen durva szabálytalanságokat.

Bár a felnőtt mezőnyben nem tesztelték az új szabályokat, az olimpiai bajnok úgy gondolja, nem kockáztatnak semmit azzal, hogy már novembertől érvényesek a változtatások a nemzetközi szövetség sorozataiban. Sőt, szerinte még több módosításra lenne szükség. Példaként azt hozta fel, hogy a nézők többsége nem érti, hogy mi alapján ítélnek a bírók kiállítást, büntetőt vagy kontrafaultot, miközben a center-bekk viszonylatban ezek a döntések „a vízilabda értelmezésének sarkalatos pontjai”.

Faragó Tamás nem állna meg itt a szabályváltoztatásokkal, és úgy véli,

meg kellene fontolni a „kétpontos lövés” bevezetését, továbbá véleménye szerint pozitív hatása lenne annak is, ha kisebb labdával játszanák a pólót.

„Ezek is olyan ötletek, törekvések, amelyek megszüntetnék a centerjáték dominanciáját, amivel még látványosabb lehetne a vízilabda” – jegyezte meg az olimpiai, világ- és Európa-bajnok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 22. 11:41
×
×
×
×