Mint arról az Infostart is beszámolt, Budapest rendezheti meg 2026. szeptember 11-13. között az első atlétikai világdöntőt, amely a szezon csúcseseménye lesz. Gyulai Miklós, a hazai szövetség elnöke az InfoRádióban elmondta: a World Athletics, azaz a Nemzetközi Atlétikai Szövetség is, mint nagyon sok más nemzetközi szövetség, próbál megújulni, próbálja keresni a sportág eladhatóságát. Kitaláltak egy új versenyt, amelyet – mivel értelemszerűen a saját világbajnokságnak nem lehet konkurenciát csinálni – kétévente azokban az években rendeznek meg, amikor nincs hagyományos szabadtéri atlétikai világbajnokság.
"Kicsit az év végét lezáró Grand Prix-döntőhöz lehetne hasonlítani, de nem egészen olyan, itt ugyanis nem arról lesz szó, hogy a versenyzők az év során pontokat gyűjtenek és azok alapján kvalifikálhatnak, hanem a most már érvényben lévő új világranglista alapján kapnak lehetőséget azon versenyzők, akik a futószámokban a legjobb 16-ban vannak, az ügyességiekben pedig az első nyolcban. Tehát az elit elitje venne részt rajta" – mondta az InfoRádióban Gyulai Miklós.
A Magyar Atlétikai Szövetség elnöke elmondta, a futószámoknál a 16-os mezőnyben elődöntőt és döntőt, az ügyességi számoknál pedig egyből döntőt rendeznek majd, hogy kiderüljön, az adott versenyszámban ki a világ abszolút legjobbja. A viadal három versenynapból áll majd, és motiváló, tízmillió dolláros összdíjazással indul.
Részben azért rendezheti ezt az újfajta versenyt elsőként Budapest, mert – mint Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke elmondta – minden idők legnagyszerűbb világbajnokságát rendezte a magyar főváros 2023-ban a Nemzeti Atlétikai Központban. Emellett Gyulai Miklós szerint a szövetségnél nagyon szeretik az európai helyszíneket, és nagyon szeretik Budapestet is.
"Bíznak bennünk, és mindenképpen egy olyan helyszínt, egy olyan közreműködő felet szerettek volna, ahol nem kell most a másikat megismerni, már van közös múlt a Nemzetközi Atlétikai Szövetséggel" – fogalmazott a magyar szövetség elnöke.
Mielőtt mindenki azt hinné, hogy visszaépítődik az ideiglenes lelátó a vb-re épült Nemzeti Atlétikai Központban, Gyulai Miklós megnyugtatólag közölte, hogy a megállapodások szerint erre nincs szükség.
"Kisebb átalakítások persze kellenek majd, de alapvetően az úgynevezett legacy módja marad meg a Nemzeti Atlétikai Központnak, tehát azt a 14-15 ezer fős befogadóképességű invesztíciót nem kell alkalmazni a versenyre" – fogalmazott.