eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
MADRID, SPAIN - SEPTEMBER 28: Dimitrios Kolovos (L) and Georgios Athanasiadis (R) of Sheriff celebrate after the UEFA Champions League Group D match between Real Madrid and Sheriff at Santiago Bernabeu in Madrid, Spain on September 28, 2021. (Photo by Burak Akbulut/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Burak Akbulut/Anadolu Agency via Getty Images

Volt KGB-sek játékszere a Real Madridot legyőző Sheriff

A Leicester City 2016-os BL-bemutatkozása óta először fordult elő, hogy egy, a csoportkörben debütáló csapat az első két mérkőzését megnyerje. Ez is különlegessé teszi a moldáv Sheriff Tiraspol bravúrját, meg, persze, az, hogy a Sahtar Donyeck után legyőzte a Real Madridot a Bernabéuban.

Ilyenkor szokták emlegetni a két csapat kerete közötti különbséget: a Sheriffé 12,38 millió euró, nincs olyan futballistája, akit a mértékadó transfermarkt.de egymillió eurónál többre taksálna. Második legértékesebb játékosa nem lépett pályára a Bernabéuban, de jó ismerősünk: Boban Nikolov korábban a Mol Fehérvár középpályása volt. A döntő, második gólt (2-1) a luxemburgi bajnokság hatodik helyezettjétől kölcsönkapott Sébestién Thill lőtte.

Ezzel szemben a Real Madridé 793,50 millió, a benevezett BL-keret minden játékosa értékesebb a Sheriff legdrágább játékosánál: a balhátvéd Miguel ötször annyit ér, mint a kedd esti ellenfél rekordere.

Ugyanakkor a Sheriff egy jól összerakott csapat, amely nem a nevek bűvöletében él. 1996-ban alapították, Tiras Tiraspol néven, egy korábbi rendőr, Victor Gușan (Viktor Gusan) javaslatára felvette 1997 áprilisában a támogató biztonsági cég, a Sheriff nevét. Mindmáig ő a klub elnöke.

Társtulajdonosával, Ilja Kazmalival mindketten a KGB tisztjei voltak korábban.

Tiraspol a Dnyeszter menti Köztársaság legnagyobb városa. Miután az „ország” függetlenségét egyetlen ENSZ-tagország sem ismeri el, hivatalosan Moldovához tartozik.

A napokban, éppen a Sheriff sikereinek apropóján, Paula Erizanu így írt egy angol nyelvű blogon, a politikai helyzetet bemutatva: 1990 végén Gorbacsov két autonóm rezsim létrehozásával fenyegetőzött, és arra kényszerítette a chișinăui parlamentet, hogy írja alá az Új Unióról szóló szerződést (amely visszamenőleg legalizálta volna a Szovjetunió 1940 -es Moldova megszállását). Moldova nem volt hajlandó aláírni. Egy rövid, de véres háború 1992 júliusában tűzszünettel ért véget. Azóta a Dnyeszteren túli politikai rezsim, amelyet nagyrészt a Kreml finanszírozott, fenntartotta a szovjet korszak zászlaját, saját valutáját (a rubelt), a Legfelsőbb Tanácsot és a KGB-t. Oroszországból származó „ingyenes” gázból is részesült - Oroszország szerint Chișinău-nak fizetnie kell érte.

A legutóbbi orosz parlamenti választásokon Moszkva 27 szavazóhelyiséget nyitott a Dnyeszter menti Köztársaságban. Orosz katonák továbbra is tartózkodnak a területen, bár a Kreml 1999 -ben nemzetközi megállapodást írt alá a visszavonásukról.”

Ugyanebben az írásban olvasható: „A labdarúgás egyike azon kevés területnek, amelyekkel a Dnyeszter menti Köztársaság integrálódik a moldovai életbe. Az UEFA szabályai szerint a Sheriff Tiraspolnak Moldovát kell képviselnie, nem pedig a Dnyeszter menti Köztársaságot a nemzetközi porondon. A moldovai zászlót csak a Sheriff Tiraspol stadionban rendezett mérkőzéseken lehet látni a Dnyeszter menti Köztársaságban. „Ahol a politika nem képes megoldásokat generálni, a futball nagykövet lesz. Reményeink vannak az egységes Moldovában ” - mondta Leonid Oleinicenco, a Moldovai Labdarúgó Szövetség elnöke.

A Sheriff cég nagyjából mindent birtokol az orosz irányítású enklávéban,

beleértve az egyetlen benzinkút-láncot, a telefonhálózatot, a szupermarketláncot, TV-csatornát, lapkiadót. A Dnyeszter menti Köztársaságban nagyjából kétféle óriásplakát létezik: vagy a kormányt hirdeti, vagy a Sheriffet. „Akár a a Dnyeszter menti Sheriff Köztársaságnak is nevezhetnénk” - mondta a blog szerzőjének egy interjúban Arcadie Zaporojanu moldovai futballügynök.

Aligha vitatható, hogy a Sheriff uralja a moldáv bajnokságot,

2000 óta immár 19-szeres bajnok,

mindössze két idényben nem nyert, akkor második, illetve harmadik lett.

Ellenben – s ismét csak Paula Erizanut idézve – a szimbolikus integráción túl az a tény, hogy Sheriff Tiraspol a moldovai első osztályban játszik azért, hogy szerepelhessen a nemzetközi porondon, nem sokat jelent az ország futballja szempontjából. „A moldovai labdarúgás többet veszít, mint nyer egy olyan csapattal, mint a Sheriff Tiraspol” – állítja Zaporojanu. Jellemző: a klub évi 4,5 millió euróra becsült költségvetése legalább a hatszorosa a ligabeli vetélytársakénak. De akad, amelyikénél tizenkétszer több.

A Sheirff alaptizenegyének egyetlen tagja sem moldovai állampolgár.

Érdekes összehasonlítás: az ukrán labdarúgó-szövetség például megköveteli, hogy minden csapatban legyen legalább négy ukrán játékos. A 2020-as szabálymódosítás óta a Moldovai Labdarúgó-szövetségben nincs ilyen szabály. Ott a szövetség minden megvásárolt külföldi játékos után körülbelül másfélmillió forintot kap, az ebbe az alapba befolyó pénzből a 21 év alatti fiatalok szerepeltetését támogatják. Egyes klubok 15-20 millió forintnak megfelelő összeget is kaptak már ebből az alapból, ami nekik óriási pénz – nincsenek olyan anyagi helyzetben, mint a Sheriff.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×