Infostart.hu
eur:
388.4
usd:
334.86
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
Vicky Krieps luxemburgi–német színésznő a Karlovy Vary 59. film fesztivál megnyitóján
Nyitókép: X / Karlovy Vary IFF

Karlovy Varyban megnyílt az 59. nemzetközi filmfesztivál

A nyugat-csehországi városban péntek este ünnepélyes keretek között megnyílt az 59. nemzetközi filmfesztivál, Közép-Európa egyetlen A-kategóriás nemzetközi filmszemléje.

A július 12-ig tartó, ünnepélyes díjkiosztással végződő szemlén mintegy 140 filmet vetítenek le különböző szekciókban. Az esemény rendezőinek közlése szerint a legrövidebb film háromperces, a leghosszabb több mint kilenc óra.

A filmszemlét megnyitó gálaestet a Thermal szálló nagytermében kiemelten Jirí Bartoskára, a májusban 78 éves korában rákbetegségben elhunyt legendás cseh színészre és a rendezvény volt elnökére való emlékezés jellemezte. Levetítették a 2021-ben készült Ezt be kell kereteznünk! című dokumentumfilmet, amely hosszú, kötetlen beszélgetés Jirí Bartoskával, akinek többek között meghatározó szerepe volt abban, hogy a rendszerváltás után új mederbe terelték a Karlovy Vary-i nemzetközi filmfesztivált.

A megnyitón Vicky Krieps luxemburgi és Peter Sarsgaard amerikai színész átvették a fesztivál elnökének díját, amellyel elismerték rendkívüli hozzájárulásukat világ filmművészetéhez.

Kiemelkedő életművéért Kristály Glóbuszt kap a fesztiválon az Arany Glóbusz-díjas Stellan Skarsgaard svéd színész. Skarsgaard Karlovy Varyban személyesen vesz részt a Joachim Trier rendezte Érzelmi érték című film díszbemutatóján, amely idén megnyerte a Cannes-i Filmfesztivál nagydíját, és a filmkritikusok szerint komoly esélyese az Orcar-díjnak is. Fesztiválelnöki díjat kap még Dakota Johnson, amerikai színésznő.

A versenyfilmek kategóriájában 11 alkotás szerepel, amelyeknek Karlovy Varyban lesz a nemzetközi bemutatója. A versenyprogramban - a magyar Fliegauf Bence Jimmy Jaguár című filmje mellett - látható lesz Gözde Kural török rendezőnő Cinema Jazireh című filmje, Dmitro Hresko ukrán rendező Divia című dokumentumfilmje, Nathan Ambrosioni francia alkotó Les Enfants vont bien című alkotása, Miro Remo szlovák rendező Raději zešílet v divočině (Jobb a vadonban megőrülni) című filmje és az amerikai Max Walker-Silverman Rebuilding (Újjáépítés) című munkája is.

A fesztivál fődíja a Krisztály Glóbusz, amely mellé 15 ezer dollár (5,5 millió forint) is jár. Külön díjazzák a legjobb női és férfi alakításokat és a legjobb rendezést is.

A fiatal, eddig ismeretlen filmesek bemutatkozásának teret adó Proxima szekcióban 13 alkotást láthatnak a nézők. A fesztivál alkalmából a filmvilág több neves személyisége keresi fel Karlovy Varyt, köztük a legismertebb Michael Douglas amerikai színész és producer.

A 12 napos filmszemle költségvetése idén 250 millió korona (négy milliárd forint), amelynek 70 százalékát szponzorok, 30 százalékát pedig az állam, a régió és a város fedezi. Tavaly a rendezvény költségvetése 190 millió koronát tett ki, míg korábban általában 130 és 150 millió korona között mozgott. A költségek ilyen arányú növekedését az inflációval és a koronavírus-járvány utáni nagy áremelkedésekkel magyarázzák a rendezők. Tavaly a fesztivál filmjeire 127 325 néző vett belépőjegyet. Az idén is hasonló érdeklődésre számítanak a rendezők.

Címképünkön Vicky Krieps luxemburgi–német színésznő a Karlovy Vary 59. film fesztivál megnyitóján

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×