Infostart.hu
eur:
362.23
usd:
310.14
bux:
0
2026. augusztus 24. hétfő Bertalan

Megmenti az elhanyagolt filmeket a sztárrendező

Az elhanyagolt filmekért küzd Martin Scorsese. A rendező a cannes-i filmfesztiválon jelentette be: létrehozott egy olyan szervezetet, amely a külföldi alkotások megmentéséért dolgozik.

A Dühöngő bika és a Taxisofőr Oscar-díjas rendezőjéhez csatlakozott egy tucat másik híres rendező, köztük Stephen Frears, A királynő című film direktora is.

A World Cinema Foundation főleg a fejlődő országokban készült filmek megmentésén fáradozik majd, mert alapítói attól tartanak, hogy ezek az alkotások megrongálódnak vagy teljesen elpusztulnak.

Martin Scorsese elmagyarázta, miért is tartja fontosnak az ilyen filmek megőrzését.

A szüleim New York-i munkások voltak, nem túl képzettek, így nem is nagyon szerettek olvasni, így én rengeteg filmet láttam a televízióban - mondta a 66 éves rendező, aki hozzátette: ezek új világot mutattak meg neki, a külföldi alkotásokból pedig rengeteg különböző kultúrát ismert meg.

Stephen Frears, aki az idei fesztivál zsűrijének tagja, szintén felemelte szavát a régi filmek megmentésének érdekében.

Kijelentette: például a brit filmintézetnek is több pénzre van szüksége ahhoz, hogy hatékony munkát végezhessen.

Alulfinanszírozott és pénzre van szüksége, ez ennyire egyszerű. Ez az életünk, a kultúránk, a kormányt pedig nem érdekli túlságosan - mondta a rendező.

A World Cinema Foundationben részt vesz a kínai direktor, Wong Kar-wai is, az idei nyitófilm, a My Blueberry Nights rendezője is.

A filmes elmondta: két éve több száz kínai filmet talált egy San Franciscó-i raktárépületben, és azt tervezte: amennyit csak tud, Hongkongba visz, hogy helyreállíthasson közülük annyit, amennyit csak tud.

Olyanok, mint az árvák, hiszen senki sem tudja, kié volt ez a rengeteg kópia - közölte a rendező, aki arról beszélt: ezek a filmek nagyon sokat jelenthettek azoknak a kínaiaknak, akik családjuk nélkül, magányosan érkeztek az Egyesült Államokba, és ezek az alkotások jelentették számukra az egyetlen szórakozási lehetőséget.

Címlapról ajánljuk
Előnyök és hátrányok – ezzel járhat, ha bevezetik az eurót Magyarországon

Előnyök és hátrányok – ezzel járhat, ha bevezetik az eurót Magyarországon

Hazánk euróövezeti csatlakozása elérhető távolságba került, a közös valuta kapcsán azonban a pénzpiaci szakemberek számos előny mellett bizonyos negatívumokra is figyelmeztetnek. Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány nemzetközi kapcsolatok elemzője az InfoRádióban részletesen beszélt a kritériumokról, a csatlakozási folyamat állomásairól, a lehetséges kedvező hatásokról és a kockázatokról, hátrányokról is.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×