Infostart.hu
eur:
358.92
usd:
308.99
bux:
0
2026. május 22. péntek Júlia, Rita
Donald Trump amerikai elnök aláírja az atomenergia előállításáról szóló elnöki rendeletét a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. május 23-án.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Donald Trump nem teketóriázott: Kanada már 35 százalék vámot fizethet

Az amerikai elnök közel száz országgal szemben hirdette meg Amerika új kereskedelempolitikáját, kegyetlen vámokkal fűszerezve.

Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban jelentette be az USA új kereskedelempolitikáját: az Egyesült Államok új vámokat vezet be 92 országra vonatkozóan – írja a BBC híradása nyomán a 444.hu.

Kanada vámtarifáját például 25-ről 35 százalékosra emelte, ráadásul a rendelkezés pénteken már életbe is lép. Az USA-Mexikó-Kanada megállapodás alá tartozó áruk mentesülnek a magasabb tarifa alól, ami enyhíti a rendelkezés súlyát.

A többi országgal szemben kivetett vámok csak augusztus 7-én lépnek hatályba. Brazília kapta a legnagyobb pofont: a dél-amerikai ország korábban azt remélte, hogy megússza a dolgot egy enyhébb, 10 százalékos teherrel, Donald Trump azonban most - hűen korábbi ígéretéhez - 50 százalékra emelte a vámtarifát.

A hírügynökség megjegyzi, az amerikai elnök ebben az esetben nem kereskedelmi, inkább politikai döntést hozott. Korábban ugyanis hamisan állította, hogy az Egyesült Államoknak kereskedelmi deficitje van Brazíliával szemben (valójában épp több millió dolláros többlete volt), Donald Trump pedig egyfajta megtorlásként vetett ki 50 százalékos vámokat, reagálva szövetségese, Jair Bolsonaro volt brazil elnök perére, akit puccskísérlettel vádoltak meg a választások elvesztése után.

Lula da Silva brazil elnök korábban még úgy reagált Donald Trump fenyegetőzésére, hogy „Brazília egy szuverén ország független intézményekkel, amely nem tűri, hogy bárki kioktassa.”

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter súlyos kijelentést tett Ukrajna EU-csatlakozásáról

Előbb a nyugat-balkáni államokat kell felvenni, Ukrajna legkorábban jó tíz év múlva csatlakozhat az Európai Unióhoz, és Magyarországon előtte népszavazást kell rendezni erről – mondta Magyar Péter miniszterelnök egy interjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.05.22. péntek, 18:00
Koren Balázs
a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium matematikatanára, a Pro Suli szakmai vezetője
Őrült tempóban fegyverkezik Európa, de hogyan lesz ebből növekedés?

Őrült tempóban fegyverkezik Európa, de hogyan lesz ebből növekedés?

"Ha békét akarsz, készülj a háborúra" – ez az a gondolat, ami fokozatosan átalakítja Európa gazdaságát. Miközben az országok régóta nem látott összegeket költenek fegyverkezésre, egyre többen remélik, hogy a hadiipari fordulat nemcsak biztonságot, hanem új gazdasági fellendülést is hozhat. A védelmi célú kiadásokat azonban sokkal könnyebb úgy elkölteni, hogy ne hozzon növekedési reneszánszt, mint hogy igen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×