Megdöbbentő tragédia történt kedden Ausztriában, Grazban. Egy iskolai lövöldözés során tíz halálos áldozatot követelt egy ámokfutás, a tettes pedig végül öngyilkos lett.
Az InfoRádió a részletek után Kiss J. Lászlónál, a Budapesti Corvinus Egyetem tanáránál érdeklődve megtudta, a rendőrség a tett motívuma dolgában egyelőre titkolózik, de ennek megvan az oka.
"Nyilvánvalóan a tettes számítógépét és személyes anyagait nézik át, ezután nyilatkozhatnak. Amit biztosan tudunk, hogy a legújabb adatok szerint 11 halálos áldozat van, 12-en súlyosan megsebesültek, és a második világháború után kezdetét vevő osztrák második köztársaságnak a legnagyobb tömeggyilkosságával állunk szemben."
Azt is tudni - folytatta -, hogy a tettes nem szerepelt a rendőrségi nyilvántartásokban, tehát
- sem szélsőséges pártnak tagja,
- sem büntetett előéletű nem volt, mi több,
- fegyverviselési engedéllyel is rendelkezett.
Közben a sajtóbeszámolókból kiderül, két fegyvert is használt az elkövető, ráadásul az egyik, a pisztoly mellett a másik gépfegyver volt.
"Ilyeneket lehet legálisan tartani Ausztriában, több mint egymillió fegyvertartási engedély van, most ez nyomban vitává is vált az országban, megerősödtek a szigorítást sürgető hangok" - húzta alá, várható is Kiss J. László szerint, hogy szigorítanak majd a fegyvertartási szabályokon.
Ausztriára rájár a rúd most
Hozzátette: Ausztria nehéz napokat él át, harmadik nekifutásra, 150 nap után sikerült tavasszal kormányt összehozni, lényegében nagykoalíció állt fel szociáldemokratákkal, konzervatívokkal, liberálisokkal, hasonlóképpen a németországi helyzethez.
"És itt az egyik legfontosabb egy óriási takarékossági csomag elfogadása, 2029-ig mintegy 54 milliárd eurót kell megtakarítani a fölhalmozódott jelentős államadósságból. Nagyon nehéz egy olyan kormányprogramot csinálni, ahol egyszerre stabilizálni kell a gazdaságot, szanálni kell a pénzügyeket, másrészről beruházni kellene ahhoz, hogy a gazdaság kellő dinamikával menjen" - fejtegette.
Rámutatott arra is, hogy az Európai Bizottság néhány hete jelentette meg, hogy Ausztria lényegében azon országok közé tartozik, amelyekben nem várható növekedés, és ez már a harmadik recessziós év, hasonlóképpen Németországhoz.
"Ebben a politikai kontextusban is épp ezért nagyon jellemző volt, hogy Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnök az összetartást hangsúlyozta, ebben rejlik az erő, ugyanakkor azt is mondta, hogy a borzalmak szavakba nem foglalhatók" - folytatta.
A kancellár, a konzervatív Christian Stocker azt hangsúlyozta: ez nemzeti tragédia.
Szerdán egyperces csenddel adóznak az áldozatoknak, és minden bizonnyal a rendőrség sajtóértekezletet tart arról, hogy a motívumok tekintetében sikerült-e nyomra akadniuk.
Mindemellett egy három napos gyászt is hirdetett az osztrák kancellár a grazi középiskolai lövöldözés után.