eur:
403.36
usd:
351.79
bux:
98545.6
2025. június 19. csütörtök Gyárfás
fékezés
Nyitókép: Pixabay

Meglepő bírságokat osztanak az újfajta sebességmérők – ez a jövő?

Olaszországban márciusban 26 forgalmas autópályán cserélték le a korábbi, "hagyományos" traffipaxokat olyanokra, amelyek már az átlagsebességet mérik. Ám nemcsak ezt detektálják, hanem a pillanatnyi sebességtúllépéseket is, ami miatt számos megbüntetett felháborodott. Ezen túl a fejlett rendszerek ellenőrzik a tehergépjárműveket, a rakományukat, az úthasználati jogosultságot és még ezer más dolgot is.

A Tutor 3.0 rendszer készülékei Milánótól Nápolyig szerte Olaszországban aktívak. Aki pedig nem tartja be a sebességhatárokat és az egyéb szabályokat, az kemény bírságra számíthat. Magát a Tutor rendszert 2005-ben vezették be Olaszországban, és a rendőrség értékelése szerint ezzel változás állt be a sofőrök közúti viselkedésében, valamint drasztikusan csökkent a balesetek száma a csúcs- és az átlagsebesség csökkenése miatt.

A hagyományos traffipax az autó pillanatnyi sebességét érzékeli a készülék előtti szakasz adott pontján. A Tutor ezzel szemben a két adott pont közti átlagsebességet nézi, így azt is észreveszi, ha a mérőeszköztől távolabb gyorsan hajtott.

Legutóbbi, 3.0-s frissítésével hatékonyabb lett az adatátvitel és az átlagsebesség érzékelése, valamint javult a kamerák képletapogatása is – írta korábban a RaiNews.

A bírság tetemes lehet:

  • az átlagsebességre vonatkozó határérték 10 km/órás túllépéséért 42-től 170,73 euróig terjed.
  • 10 km/h felett, de 40 km/h alatt 173–694 euró közötti a bírság (plusz büntetőpontok)
  • 40 km/h felett, de 60 km/h alatt 543–2170 euró közti összeget szabhatnak ki, plusz a jogosítvány felfüggesztése 1-3 hónapra.
  • 60 km/h felett 847 és 3389 euró között büntethetnek, a jogosítvány felfüggesztésével 6-12 hónapra.

Itt érdemes emlékeztetni, hogy Olaszországban az autópályákon normál körülmények között, más jelzés híján 130 km/h a maximális sebesség, ez eső esetén 110 km/h-ra csökken.

Egy olasz portál most arról ír, hogy a frissítés óta megszaporodtak az olyan esetek, amelyek a rendszer merevségére utalnak. A kamerák a legkisebb szabálytalanságot is érzékelik, és így fennáll annak a veszélye, hogy akár egy minimális gyorsulást is rögzítenek, amely esetleg előzés közben következik be, és a büntetés akkor is megérkezhet, ha csak néhány másodpercig lépi túl az autós a sebességhatárt.

Mint írják, az online viták nem csitulnak, és a kérdések mindig ugyanazok: mennyire pontos ez az új készülék? Valóban képes szankcionálni a szinte észrevehetetlen jogsértéseket?

A Tutor 3.0 egyébként korántsem csak az átlag- és a pillanatnyisebességet méri, figyeli ugyanis a nehézgépjárművek szabálytalan előzését, ellenőrzi a tranzit járművek tömegét, jelzi a tachográfok rendellenességeit. Ezen kívül észleli a helytelenül közlekedő járműveket, ellenőrzi a tiltott útszakaszokon szállított veszélyes árukat, és rögzíti rendszerében azokat, akik megpróbálják elkerülni az útdíjfizetést. Így ezek a jogsértések most már mind szankcionálhatók.

Címlapról ajánljuk
Sárközy Miklós: patthelyzet van Iránban, a káosz és az anarchia felé tart az ország

Sárközy Miklós: patthelyzet van Iránban, a káosz és az anarchia felé tart az ország

Véget érhet-e az Iszlám Köztársaság jelenlegi formájában, milyen állapotban van az ellenzék és mit akarhat a lakosság többsége? – erről is beszélt Sárközy Miklós iranista, a Károli Gáspár Református egyetem docense az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.19. csütörtök, 18:00
Szalai Máté
külpolitikai szakértő, a Clingendael Intézet kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 19. 06:12
×
×
×
×