Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 25. vasárnap Pál
Putting money in an envelope
Nyitókép: mjrodafotografia/Getty Images

Ébred a feszültség a bolgár euróbevezetés körül

Natalija Kiszelova bolgár házelnök kedden visszaküldte Rumen Radev államfőnek azt a javaslatát, hogy népszavazáson kérdezzék meg az állampolgárokat, egyetértenek-e abban, hogy 2026-ban bevezessék az eurót.

A Nova helyi televízió beszámolója szerint így az elnök népszavazási javaslatát sem a parlamenti bizottságokban, sem pedig a törvényhozás plenáris ülésén nem fogják tárgyalni.

Az értesülést a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) kormánypárt is megerősítette. "A nemzetgyűlés nem fog szavazni az államfő népszavazási javaslatáról" - közölte a párt a Facebookon.

Az ellenzéki Újjászületés párt válaszul bejelentette, hogy a parlamenti házelnök elmozdítására fog törekedni.

Radev korábban benyújtott előterjesztésének indoklásában úgy fogalmazott, hogy a bolgár társadalomban nincs konszenzus arról, hogy az ország felkészült-e az euró bevezetésére, sem arról, hogy ez mikor történjen meg.

Roszen Zseljazkov miniszterelnök határozottan elutasította a népszavazás megtartását, arra hivatkozva, hogy egy ilyen előterjesztés sérti az ország alkotmányát és az uniós jogot. Úgy vélekedett, hogy Rumen Radev javaslata kísérlet az ország 2026-os euróövezeti csatlakozásának megzavarására.

Címlapról ajánljuk

Új közlekedési tábla terjed Európában, kérdés, elér-e Magyarországra

Egyre több nyugat-európai útszakasz mellett tűnik fel egy kék alapon fehér rombuszt ábrázoló közlekedési tábla, amely a többszemélyes járművek számára fenntartott sávokra hívja fel a figyelmet. Bár a jelzés Magyarországon egyelőre nem része a KRESZ-nek, az európai terjedése miatt a hazai utazók számára is fontossá vált a jelentésének ismerete.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×