Infostart.hu
eur:
386.95
usd:
329.88
bux:
110393.72
2025. december 22. hétfő Zénó
Flags of Ukraine and the United States of America
Nyitókép: Getty Images / Manuel Augusto Moreno

Washington állítólag azt akarja, hogy Kijev fizessen vissza minden amerikai támogatást

A Bloomberg amerikai hírügynökség megszerezte annak a megállapodásnak a tervezetét, amely szerint Ukrajnának vissza kellene fizetnie az USA-nak minden, a háború kezdete óta folyósított katonai és gazdasági támogatást. Washington ezt úgy gondolja, hogy az amerikaiak átvennék a teljes irányítást minden nagyobb ukrajnai infrastrukturális és ásványkincs-beruházás felett.

A szerződés tervezet értelmében az amerikai kormány Fejlesztési és Finanszírozási Intézete (DFC) által ellenőrzött, különleges újjáépítési és befektetési alapot hoznának létre, amelybe Kijevnek addig kellene átutalnia az ukrán nyersanyagforrásokból származó összes bevételének 50 százalékát, amíg vissza nem fizeti a háború kezdete óta nyújtott valamennyi amerikai katonai és gazdasági támogatást, illetve még évi 4 százalékos kamatot.

Az új megállapodás azt is előírja, hogy Washington addig elővásárlási jogot szerez az Ukrajnában kitermelt összes erőforrás megvásárlására, amíg Kijev vissza nem fizeti a tartozását. Ezenfelül azt is megtiltanák az ukránoknak, hogy létfontosságú ásványkincseket adjanak el olyan országoknak, amelyek az Egyesült Államok "stratégiai versenytársai".

Mihajlo Podoljak, az ukrán államfő hivatalvezető tanácsadója csak annyit közölt, hogy egyelőre még nincs véglegesített tervezet.

"Különböző minisztériumi szinteken még folynak az egyeztetések" - mondta Podoljak, aki nemrég még arról beszélt hogy az ásványkincsekről szóló leendő megállapodásba foglalják bele az ebből származó nyereség megosztásának feltételeit. Julija Szviridenko ukrán gazdaságfejlesztési miniszter és miniszterelnök-helyettes arra hívta fel a törvényhozók figyelmét, hogy Kijev csak akkor foglal majd állást az új tervezetről, ha konszenzusra jutnak, addig pedig véleménye szerint a nyilvános vita csak károkat okozna.

Az ásványkincsekről szóló amerikai-ukrán partnerségi megállapodást eredetileg februárban, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Donald Trump amerikai elnöknél tett látogatása alkalmával írták volna alá a washingtoni Fehér Házban, ám miután a találkozónak a két elnök közötti nézeteltérés véget vetett, az aláírás is elmaradt.

Donald Trump egy hete a Fehér Házban kijelentette, hogy az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritka földfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával.

Az elnök arról is beszélt, hogy míg az Egyesült Államok 350 milliárd dollárt adott eddig Ukrajnának, Európa csak 100 milliárd dollárt, ami ráadásul kölcsön, így vissza fogják fizetni nekik.

Címlapról ajánljuk

A csehek és a sorkatonaság, érdekes felmérés készült

A csehek 53 százaléka egyetért az adminisztratív katonai nyilvántartás esetleges bevezetésével, míg egyharmaduk ellenzi azt – derül ki az NMS ügynökségnek a Cseh Rádió számára készített felméréséből. Az adminisztratív nyilvántartás a 18 és 60 év közötti cseh állampolgárokat érintené, akikre a hadkötelezettség vonatkozik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Bizonytalan mozgásokkal indul az ünnepi hét a tőzsdéken

Bizonytalan mozgásokkal indul az ünnepi hét a tőzsdéken

Emelkedéssel zártak pénteken az amerikai tőzsdék, amelyet az ázsiai piacokon szintén erősödés követett ma reggel. A mesterséges intelligencia körüli feléledő optimizmus hozzájárult a jó hangulathoz. Európában ehhez képest visszafogott mozgások látszanak a mai kereskedésben, enyhe esés jellemző a tőzsdéken. Közben a nemesfémek ralija tovább folytatódik, az arany új történelmi csúcsra ment. Emelkedik az olaj ára is a Venezuela közelében fokozódó geopolitikai feszültségek miatt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×