eur:
402.22
usd:
366.16
bux:
74032.43
2024. október 7. hétfő Amália
Nyitókép: Unsplash.com

Új szinten a nemzetközi utazásokra vonatkozó kínai korlátozások

A kínai hatóságok azt követelik, hogy egyre több tanár és más közalkalmazott adja le útlevelét, miközben Hszi Csin-ping elnök egyre szorosabbra fűzi a társadalom ellenőrzését – számol be a hírről a Financial Times.

Az útlevélgyűjtési akció, amelyet az úgynevezett „személyes külföldre utazás irányítása” keretében hajtanak végre, lehetővé teszi a helyi kormányzati tisztviselők számára, hogy ellenőrizzék és felügyeljék, ki, milyen gyakran és hová utazhat külföldre.

A kínai közszféra több mint egy tucatnyi dolgozójával készített interjúk és fél tucat város oktatási hivatalának közleményei azt mutatják, a nemzetközi utazásokra vonatkozó korlátozásokat tavaly óta jelentősen kiterjesztették az iskolák, egyetemek, helyi önkormányzatok és állami tulajdonú csoportok alkalmazottjaira – idézi a brit napilap cikkét a Portfolio.

„Minden tanárnak és közalkalmazottnak azt mondták, adják le az útlevelüket… Ha külföldre akarunk utazni, a városi oktatási hivatalhoz kell fordulnunk, de nem hiszem, hogy ezt jóváhagynák” – nyilatkozta több, a neve elhallgatását kérő tanár. Egy honani tanító a következőket posztolta egy közösségi oldalra: „Angol szakos voltam, életem álma, hogy angol nyelvű országba látogassak, de úgy érzem, hogy ez most semmivé foszlik.”

A jelek szerint az útlevélgyűjtés alapja a 2003-as nemzeti szabályozás, amely a kulcsfontosságú alkalmazottak, például a közép- és magas rangú tisztviselők utazásának korlátozására szolgáló rendszert hozott létre, és lehetővé tette a helyi hatóságok számára, hogy szabályokat állapítsanak meg az összes állami alkalmazott nemzetközi utazására vonatkozóan.

A Kínában uralkodó kommunista párt régóta kiemelten kezeli a diákok lojalitására való nevelést, és a tanárok politikai nevelése központi szerepet szán ezeknek az erőfeszítéseknek – idézi a Portfolio, emlékezetve: Kína korábban már a pénzügyi szektorban is végrehajtott hasonló akciót.

Címlapról ajánljuk
Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

Karácsony Gergely: az én felelősségem az, hogy a város működését garantáljam

A főpolgármester várospolitikát fog képviselni, a frakciók pedig, úgy tűnik, hogy pártpolitikát akarnak képviselni a várospolitika farvizén – mondta Karácsony Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában. Budapest főpolgármestere beszélt a közgyűlési többség megszerzésének a lehetőségeiről, a költségvetés nehézségeiről, a kormánnyal való viszonyáról és az autósüldözés folytatásáról is.

Falus András az orvosi Nobelről: a díjazott felfedezés Karikó Katalin területét is továbbviheti

Két amerikai kutató – Victor Ambros fejlődésbiológus és Gary Ruvkun molekuláris biológus – kapta a mikro-RNS felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepének feltárásáért az idei orvosi-élettani Nobel-díjat. Munkájuk lényegéről Falus András Széchenyi-díjas immunológus professzort, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Fedezékbe vonulnak a befektetők, kilőtt az olaj ára

Múlt pénteken végül sikerült javítaniuk a közel-keleti konfliktus eszkalálódásával terhelt heti teljesítményükön a tőzsdéknek, részben a vártnál jóval erősebb amerikai munkaerőpiaci adatnak köszönhetően. A pozitív momentum úgy tűnt, hogy a hét elején is kitart, hiszen Ázsiában emelkedtek ma a tőzsdék - bár kínai piacok egy része továbbra is zárva tartott -, és Európában is pozitív felütéssel indult a nap, ezt követően elbátortalanodtak a befektetők és oldalazást láttunk Európában, az amerikai tőzsdék pedig mínuszban vannak. Eközben a geopoltikai feszültségek fokozódásának köszönhetően nagyot ugrott az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×