eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Tu-143-as szovjet/orosz felderítő drón. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Wikipédia

Döbbenetes videót tett közzé az izraeli hadsereg

A zsidó állam katonái egy különleges Hezbollah akciót hiúsítottak meg a legutolsó pillanatban.

Az X-en közzé tett videóban az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője arról számolt be, miként hiúsítottak meg egy dróntámadást. A Hezbollah egy nagy hatótávolságú robotrepülőgépet próbált meg Libanonból Izrael felé indítani, méghozzá különlegesen álcázott módon. A jókora méretű fegyvert (hossza: 8,06 m; szárnyfesztávja: 2,24 m; magassága: 1,545 m; indulótömege: 1230 kg) egy kétszintes lakóház első emeletéről akarták indítani, méghozzá úgy, hogy a DR-3-as kilövése előtt kirobbantották annak a szobának a falát, ahová felcipelték a rakétát.

Azt azonban nem tudták az iszlám szélsőségesek, hogy az egész műveletet már a kezdetektől drónokkal figyelte az izraeli hadsereg. Amikor pedig megbizonyosodtak arról, hogy a Hezbollah harcosai tényleg ki akarják lőni a rakétát, haladéktalanul közbeavatkoztak.

Másodpercekkel azután, hogy a síita fegyveresek az indítás előtt kirobbantották a szoba falát, az izraeliek légicsapást mértek rájuk. A drón - az épülettel és a benne lévőkkel együtt - hatalmas robbanással megsemmisült.

Egyébként a DR-3-at eredetileg Tu-143 típusjelzéssel a szovjet hadsereg számára gyártották, és arra tervezték, hogy nagy hatósugarú, felderítő repüléseket végezzen. A pilóta nélküli szerkezetet gázturbina hajtotta és előre beprogramozott útvonalon repült az ellenség fölé, hogy kis magasságból fényképfelvételeket készítsen. A felderítő drónt már kivonták az orosz hadsereg arzenáljából. A vélekedések szerint egy ilyen, feleslegessé vált DR-3-as kerülhetett a Hezbollah birtokába.

A muzulmán szélsőségesek robbanótöltetet szereltek rá, így az eredetileg csak fényképezésre használt cirkálórakétából 180 kilométeres hatótávolságú, csapásmérő fegyver lett. Hasonló átalakítást az ukránok is végrehajtottak a náluk lévő Tu-143-kon, és azokkal intéztek támadást az oroszok ellen. Egy ilyen robotrepülő 2022 márciusában Magyarország fölé is betévedt, és az országot átrepülve a horvát főváros, Zágráb egyik parkjában csapódott a földbe. Szerencsére senki sem sérült meg, mert az a Tu-143-as nem hordozott robbanótöltetet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×