Infostart.hu
eur:
385.36
usd:
331.7
bux:
121642.12
2026. január 16. péntek Gusztáv
Hóesésben gyalogló emberek Belgrádban 2018. december 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Koca Sulejmanovic

Az ítéletidő már lecsapott Németországra és Ausztriára, és ez még csak a kezdet

Szinte egyik pillanatról a másikra köszöntött be az ítéletidő Németországban és Ausztriában is. A meteorológusok mindkét országban aggódnak az elkövetkező napok időjárása miatt. Az illetékes hatóságok felkészültek az eddigi és a lehetséges károk elhárítására, a lakosságot szinte szüntelen figyelmeztetik az időjárás várható alakulására.

A német meteorológiai szolgálat (DWD) már előzetesen arra készítette fel a lakosságot, hogy elsősorban az ország keleti és délkeleti része a leginkább érintett, de az ítéletidő nem kímél más térségeket sem. Az egyik legfőbb "áldozat" Bajorország, ahol állandó eső és a hét végén nagy mennyiségű friss havazás várható, ezért a meteorológusok már nem is az ősz, hanem a tél beköszöntéről beszélnek.

Egyes helyeken négyzetméterenként negyven-hatvan, de akár száz liter csapadék várható. A folyamatos esőzés az előrejelzés szerint egyes helyeken vasárnap reggelig eltarthat. A hatóságok súlyos áradásoktól tartanak.

Az előrejelzések szerint péntektől az Alpokban a havazás is "nekilendül". A havazással együtt több helyütt kilenc, sőt tízes erősségű széllökések is előfordulhatnak. A német meteorológiai szolgálat folyamatosan tájékoztatja a lakosságot az időjárásról és annak várható változásairól.

Súlyos a helyzet Ausztriában is. Az osztrák meteorológiai szolgálat folytatódó heves esőzésre és havazásra figyelmeztetett. A lakosságot egyidejűleg áradásokra, sárlavinákra és ebből fakadóan is súlyos utazási fennakadásokra figyelmeztetik. Több helyütt – így Bécsben is – már utcákat zártak le.

Az ORF közszolgálati médium szerint a hegyekben "komoly tél" van. Több tartományban folyamatos és heves eső, az Északi-Alpokban rendkívüli havazás várható.

Az embereket arra szólítják fel, hogy halasszák el a nem feltétlenül szűkséges utazásokat. Az osztrák vasúttársaság (ÖBB) az elkerülhetetlen vonatkimaradásokra és a késésekre figyelmeztetett. Bécs városa pedig azt tanácsolta a lakosoknak, hogy a széllökések és a heves esőzések miatt kerüljék a kirándulásokat és a nem szükséges ügyintézéseket.

Felső-Ausztria tartományban a Dunán és mellékfolyóján, az Innen folyamatosan emelkedik a vízállás, és várható, hogy a riasztási határértéket már pénteken eléri. Mauthausennél jelenleg már a mobil árvízvédelmet készítik elő.

Stájerországban az eső és a havazás már eddig számos problémát okozott, különösen a magasabb helyi utakon. A tartományban az időjárási helyzet miatt áramkimaradásokra figyelmeztetnek. A helyi energiaszolgáltató felkészült az időjárási helyzetre, a fennakadások gyors elhárítására.

Alsó-Ausztriában ugyancsak folynak az előkészületek a rendkívüli időjárás okozta nehézségek elhárítására. A tűzoltók valamennyi érintett tartományban készenlétben állnak

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Mukics Dániel: a legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Az életével játszik, aki sétálgat a Duna jegén. A hévégén is kitart a kemény fagy és sokan foglalkozhatnak azzal a gondolattal, hogy előveszik a korcsolyájukat és ellátogatnak valamelyik befagyott természetes vízhez, ehhez azonban előzetesen több dolgot tudni kell. Például a legnagyobb tavakon nem alakult ki ehhez elég vastag jég, máshol pedig néhány praktikát érdemes észben tartani.

Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

A Kossuth rádióban kezdett a miniszterelnök. Szerinte a hópróbát kiállta az ország, a hidegben a fűtéshez használt fa hiánya miatt nem halhat meg senki. Szólt még az Ukrajna-támogatási csomagról: az ukrán tónus „bicskanyitogató”, Brüsszel pedig „kitapos és kiprésel mindenkiből minden pénzt”, ehhez Magyarországgal szembeni követeléslista is társul, aminek elutasítására irányul a Nemzeti Petíció – mondta.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Tovább ralizik a Mol, új csúcson a magyar tőzsde

Tovább ralizik a Mol, új csúcson a magyar tőzsde

Az elmúlt napokban a geopolitikai események vpltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Pluszban zártak tegnap az amerikai tőzsdék, a chiprészvények nagyot mentek a tajvani TSMC chip bérgyártó vártnál jobb negyedéves eredményei után, de a tegnap jelentő bankrészvények (GS, MS) is 5 százalék körüli pluszban zártak. Az ázsiai tőzsdék szintén emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb a hangulat, bár csak minimális az esés mértéke. A magyar tőzsde viszont fittyet hány a gyenge nemzetközi hangulatra, és új csúcsot döntött, részben a Mol ralijának köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×