eur:
403.53
usd:
350.6
bux:
0
2025. június 23. hétfő Zoltán
Zágráb, 2015. augusztus 4.Katonai díszszemlét tartanak a horvátországi szerb krajinák visszafoglalását eredményező Vihar fedőnevű hadművelet megindításának huszadik évfordulója alkalmából Zágrábban 2015. augusztus 4-én. (MTI/EPA/Daniel Kasap)
Nyitókép: MTI/EPA/Daniel Kasap

Jön a kötelező sorkatonaság a déli szomszédunknál

Horvátországban 2025. január 1-jétől újra bevezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot – jelentette be az ország védelmi minisztere, Ivan Anusic csütörtökön.

Jövő év januárjától ismét két hónapos kötelező sorkatonai szolgálatot vezet be Horvátország – írta meg az AP hírügynökség, amit a VG szemlézett. A balkáni országban 2008 óta nem volt kötelező a sorkatonaság, hivatásos és önkéntes katonák alkották a hadsereget.

Ivan Anusic védelmi miniszter az RTL helyi csatornájának elmondta, a katonák bérét és egyéb juttatásait egyaránt megemelték, és további fejlesztéseket is terveznek a haderőt illetően. „Hadseregünk és hadi felszerelésünk modernizációja a terveiknek megfelelően halad, ez pedig összhangban van a szövetségeseinkkel és a NATO-val kötött megállapodásokkal” – fogalmazott a tárcavezető.

A 2022 februárja óta zajló orosz–ukrán háború miatt megnövekedett feszültségek nyomán más európai országokban is komolyan felmerült, hogy visszahoznák a sorkatonaságot: Lettország tavaly már meg is tette ezt, Szerbia pedig a hírek szerint ugyancsak fontolóra vette, hogy követi a balti állam példáját.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nálunk ellenzik a legtöbben a sorkatonaság visszaállítását egy európai felmérés szerint

Nálunk ellenzik a legtöbben a sorkatonaság visszaállítását egy európai felmérés szerint

Kilenc európai ország közül Magyarországon a legmagasabb azok aránya (58%), akik ellenzik a kötelező katonai szolgálat visszaállítását – derül ki a Külkapcsolatok Európai Tanácsa (ECFR) páneurópai think tank ma megjelent, 12 európai országra kiterjedt közvélemény-kutatásából. A felmérésből kiderül az is, hogy a vizsgált országuk közül Donald Trump megítélése hazánkban a legkedvezőbb annak kapcsán, hogy mennyire végzett jó munkát az ukrajnai háború befejezését célzó erőfeszítések terén. Egyben Magyarországon a legmagasabb azok aránya (46%), akik ellenzik az USA-tól független európai nukleáris elrettentő erő kiépítését.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×