A norvég Rare Earths Norway nevű vállalat elkészült az első ásványkincs-felmérésével a Fen Carbonatite Complex nevű területre, melyre van feltárási engedélyük. Ez a terület Norvégia délkeleti részén található és különleges, vulkanikus eredetű, illetve lúgos kőzetek jellemzik - írja az Origo.
A terület ásványi- és földtani vizsgálatával már más vállalatok is foglalkoztak, így korábban már ismert volt, hogy értékes anyagok rejtőzhetnek ott. A cég viszont
a szakmai előírások szerint elkészített jelentésében egyenesen azt állítja, hogy Európa legnagyobb ritkaföldfém-készletét fedezték fel a hároméves kutatás során.
Úgy vélik, a területen 8,8 millió tonna található ritkaföldfém-oxidokból úgy, hogy azt gazdasági értelemben megérje kitermelni. Ezen belül mintegy 1,5 millió tonnát tehet ki a mágneses tulajdonsággal is bíró ritkaföldfémek mennyisége. Ezek alapvető fontosságúak az elektromos autók, valamint a szélturbinák gyártásánál.
Az ásványkészletek átlag 468 méteres tengerszint alatti mélységben érhetők el. Az EU a ritkaföldfémeket kritikus fontosságúnak ítéli, a mágneses tulajdonságokkal bíróknál a legnagyobb az ellátási bizonytalanság kockázata - írják.
A vállalat 2024 folyamán még további feltárási munkákat kíván végezni, de a kitermelés megkezdéséig még várni kell.
A Rare Earths Norway közlése egyben azt is jelenti, hogy a most felfedezett ritkaföldfém-kincs máris átvette a vezetést a tavaly megtalált, eddig legnagyobbként számon tartottól. 2023 folyamán ugyanis Svédországban, Kiruna mellett azonosított egy 1 millió tonnás tartalékot egy svéd állami vállalat.