Nikol Pasinján örmény miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg leszögezte: hisz abban, hogy - éveken át tartó konfliktusok után - a két ország képes "hosszú távú békét" kötni. Elmondta, hogy a NATO kiáll Örményország szuverenitása és területi egysége mellett, valamint méltatta Pasinján szerepét a béke és a demokrácia megőrzése irányában tett erőfeszítésekben, illetve köszönetet mondott Örményország Ukrajnával vállalt szolidaritásáért.
Az örmény kormányfő kiemelte, hogy Jereván fenn szeretné tartani a NATO-val folytatott politikai párbeszédet, és növelné az együttműködést az észak-atlanti szövetség tagországaival. Rendkívül fontosnak nevezte továbbá, hogy Örményország erősítse védelmi kapacitásait "a térségben zajló események nyomán".
Jereván februárban felfüggesztette részvételét a moszkvai vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében, és Pasinján több alkalommal is jelezte, hogy országa kiléphet a több volt szovjet tagköztársaságot tömörítő szervezetből. Stoltenberg hétfőn Azerbajdzsánban járt, ahol szintén sürgette a feleket, jussanak el egy olyan megállapodáshoz, amely tartós stabilitást garantál a régióban.
Az elsősorban Hegyi-Karabah miatt feszült viszonyban álló, szomszédos dél-kaukázusi országok tavaly év végén közös nyilatkozatot adtak ki arról, hogy békemegállapodásra szeretnének jutni, és azóta több alkalommal is tárgyalóasztalhoz ültek. A múlt hónapban Berlinben tartottak egy kétnapos tárgyalási fordulót.