Bukarest kártérítési pert indít Ausztria ellen, ha a bécsi kormány a továbbiakban is blokkolja Románia schengeni csatlakozását, ezt a román miniszterelnök jelentette be közösségi oldalán pénteken.
Hogy most telt-e be a pohár Romániában, illetve miért most, amikor az Európai Bizottság elnökétől épp most kapott dicséretet Bukarest, arról Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa az InfoRádióban elmondta, "az elkövetkező időszakban minden román hírhez tegyük hozzá, vagy legalább gondolatban: 2024-ben választási szuperév lesz, tehát minden politikusi megnyilatkozás már legalább fél szemmel a jövő évi választásokat figyeli, illetve azt, hogy mik az esélyek".
Ráadásul - mint folytatta - Marcel Ciolacu miniszterelnöknek csak "az utóbbi időben derülnek ki a személyiségjegyei", mivel korábban nem volt ismert politikus; "az utóbbi időben gyakran él bombasztikus nyilatkozatokkal".
"A bepereljük Ausztriát hazai fogyasztásra szánt nyilatkozat,
több jogi szakértő azt nyilatkozta, hogy nem túl sok esélye lenne egy ilyen kezdeményezésnek, ráadásul egy-két év minimum, míg ebből bármilyen ítélet születne, és az az ítélet távolról sem biztos, hogy Romániát hozná kedvező helyzetbe" - húzta alá Pászkán Zsolt.
Hogy a románoknak tetszik-e, amikor a miniszterelnökük ilyen kemény, arról úgy vélekedett, "biztos van olyan, akinek tetszik".
"A politikusok bizalmi indexe rendkívül alacsony Romániában, és Marcel Ciolacu nem tartozik a leginkább megbízhatónak tartott politikusok között, pont azért, mert nem nagyon ismerték. Tehát egy elmosódott figura volt. Lopakodó politikusi attitűdje van, meghúzódik az árnyékban, amikor nagyon erős a fény, így lett belőle pártelnök és aztán miniszterelnök is, tehát ez nagyrészt konjunkturális, nem pedig személyes karizmának az eredménye" - fejtegette a szakértő.
Egyébként is általánosnak látja, hogy "érzelmi kampány" zajlik Ausztria ellen Romániában, tett viszont nincs sok.
"Ilyen szájkaraték zajlanak a román politikában,
és mint mondtam, mindenki a jövő évi választásokra készül" - foglalta össze.
A külpolitika esetében szerinte mindenképpen az elnök "mozgását" érdemes figyelni, neki van elsőbbsége.
"Azok a körök, amelyek az elnököt mozgatják, a döntései nagyobb súllyal nyomnak a latban, és ez érzékelhető abban, hogy a miniszterelnököt nem mindig látják el a megfelelő információkkal; volt egy nagy hasra esés nem olyan régen, amikor a Berlinbe készülő miniszterelnök már arról beszélt, hogy német katonák jönnek majd Romániába, és végén kiderült, hogy a németek semmiről sem tudnak, és elég durván, katonai szinten tették helyre a román miniszterelnököt, durva melléfogás volt. De mondhattam azt is, hogy azok sem voltak igazából topon, akik demarsot próbáltak adni Orbán Viktor miniszterelnöknek. Tehát ezek mutatják, hogy a külpolitikában a kormányzati közlések mind óvatossággal kezelendők" - figyelmeztetett Pászkán Zsolt.