eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Ludovic Orban román miniszterelnök (jobbra, lent) és Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője (b) a bukaresti parlamentben 2020. február 24-én. Ezen a napon a román alkotmánybíróság a PSD-nek adott igazat a miniszterelnök-jelöléssel kapcsolatos jogvitában. A bírói testület ezzel ellehetetlenítette, hogy Klaus Iohannis államfő szándékosan idézzen elő olyan válságot, amely – két meghiúsult kormányalakítási kísérlet után – felhatalmazza őt a parlament feloszlatására.
Nyitókép: illusztráció - Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője (MTI/EPA/Robert Ghement)

Szakértő: megvan a valódi oka, amiért Románia Ausztriát perrel fenyegeti

Bukarest kártérítési pert indít Ausztria ellen, ha a bécsi kormány a továbbiakban is blokkolja Románia schengeni csatlakozását – jelentette be közösségi oldalán a román miniszterelnök pénteken. A részletekről Pászkán Zsoltot, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársát kérdeztük.

Bukarest kártérítési pert indít Ausztria ellen, ha a bécsi kormány a továbbiakban is blokkolja Románia schengeni csatlakozását, ezt a román miniszterelnök jelentette be közösségi oldalán pénteken.

Hogy most telt-e be a pohár Romániában, illetve miért most, amikor az Európai Bizottság elnökétől épp most kapott dicséretet Bukarest, arról Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa az InfoRádióban elmondta, "az elkövetkező időszakban minden román hírhez tegyük hozzá, vagy legalább gondolatban: 2024-ben választási szuperév lesz, tehát minden politikusi megnyilatkozás már legalább fél szemmel a jövő évi választásokat figyeli, illetve azt, hogy mik az esélyek".

Ráadásul - mint folytatta - Marcel Ciolacu miniszterelnöknek csak "az utóbbi időben derülnek ki a személyiségjegyei", mivel korábban nem volt ismert politikus; "az utóbbi időben gyakran él bombasztikus nyilatkozatokkal".

"A bepereljük Ausztriát hazai fogyasztásra szánt nyilatkozat,

több jogi szakértő azt nyilatkozta, hogy nem túl sok esélye lenne egy ilyen kezdeményezésnek, ráadásul egy-két év minimum, míg ebből bármilyen ítélet születne, és az az ítélet távolról sem biztos, hogy Romániát hozná kedvező helyzetbe" - húzta alá Pászkán Zsolt.

Hogy a románoknak tetszik-e, amikor a miniszterelnökük ilyen kemény, arról úgy vélekedett, "biztos van olyan, akinek tetszik".

"A politikusok bizalmi indexe rendkívül alacsony Romániában, és Marcel Ciolacu nem tartozik a leginkább megbízhatónak tartott politikusok között, pont azért, mert nem nagyon ismerték. Tehát egy elmosódott figura volt. Lopakodó politikusi attitűdje van, meghúzódik az árnyékban, amikor nagyon erős a fény, így lett belőle pártelnök és aztán miniszterelnök is, tehát ez nagyrészt konjunkturális, nem pedig személyes karizmának az eredménye" - fejtegette a szakértő.

Egyébként is általánosnak látja, hogy "érzelmi kampány" zajlik Ausztria ellen Romániában, tett viszont nincs sok.

"Ilyen szájkaraték zajlanak a román politikában,

és mint mondtam, mindenki a jövő évi választásokra készül" - foglalta össze.

A külpolitika esetében szerinte mindenképpen az elnök "mozgását" érdemes figyelni, neki van elsőbbsége.

"Azok a körök, amelyek az elnököt mozgatják, a döntései nagyobb súllyal nyomnak a latban, és ez érzékelhető abban, hogy a miniszterelnököt nem mindig látják el a megfelelő információkkal; volt egy nagy hasra esés nem olyan régen, amikor a Berlinbe készülő miniszterelnök már arról beszélt, hogy német katonák jönnek majd Romániába, és végén kiderült, hogy a németek semmiről sem tudnak, és elég durván, katonai szinten tették helyre a román miniszterelnököt, durva melléfogás volt. De mondhattam azt is, hogy azok sem voltak igazából topon, akik demarsot próbáltak adni Orbán Viktor miniszterelnöknek. Tehát ezek mutatják, hogy a külpolitikában a kormányzati közlések mind óvatossággal kezelendők" - figyelmeztetett Pászkán Zsolt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×