A szociáldemokrata politikus az ARD televíziónak adott interjúban úgy értékelte, hogy Németország a migráció kérdésében előremutató politikát folytat. A menekültek befogadásával kapcsolatos bírálatokra utalva ezúttal is hangoztatta, hogy Berlin támogatja a közelmúltban létrejött uniós menekültügyi megállapodás tervezetét. Kormánya állást foglal a menedékre nem jogosultak rendezett visszatoloncolása és ezzel összefüggésben a származási országokkal való egyeztetés mellett. Azt ugyanakkor ismételten megerősítette, hogy
Németországnak szüksége van a külföldi szakképzett munkaerőre,
azaz az ellenőrzött migráció különösen fontos a német munkaerőpiac számára. Enélkül Olaf Scholz szerint az országban belátható időn belül hétmillió munkavállaló hiányozna.
A migráció fontosságát a kancellár történelmi összefüggésekbe is helyezte. Szerinte az a jólét, amelyet az ország az 1950-es és 1960-as években felépített, a működő bevándorlásnak is köszönhető. "Ha Németország nem lenne a remény országa, ma sokkal szegényebbek lennénk, és a jólét szintje is jóval alacsonyabb lenne" – tette hozzá. A kancellár hangsúlyozta, hogy az üldözöttek számára humanitárius menedékjogot kell biztosítani, ugyanakkor ezen a téren Európában nagyobb szolidaritásra van szükség.
Elemzők szerint a kancellár meglehetősen óvatosan fogalmazott a múlt hét végi oroszországi eseményekkel kapcsolatban.
Veszélyes helyzet volt, nem lehet tudni, hogy a jövőben miként alakulnak a dolgok, illetve mindez mit jelent Oroszország jövőbeni lépéseire nézve – fogalmazott. Kiemelte a partnerekkel való együttműködést, külön is utalva Lengyelországra. "Gyorsan megegyeztünk abban, hogy nyugodtak maradunk, mert semmi közünk az oroszországi belső konfliktushoz."
Több hírforrás szerint a kancellár kitért az elől a kérdés elől, hogy "remél-e" rendszerváltást Oroszországban.
Támogatjuk Ukrajnát, hogy meg tudja védeni magát, de ennek nem az oroszországi rendszerváltás kikényszerítése a célja
– jelentette ki.
Némi derűlátással nyilatkozott a nukleáris fenyegetés kérdését illetően. Emlékeztetett arra, hogy a korábban Pekingben Hszi Csin-ping elnökkel folytatott tárgyalásokon mindketten ellenezték az atomfegyverek használatát. Fontosnak nevezte a Kínával való tárgyalásokat, és kiállt az ázsiai nagyhatalommal való gazdasági-kereskedelmi együttműködés mellett.
Scholz derűlátóan nyilatkozott az ország jövőjéről. Ugyanakkor az interjút készítő tekintélyes újságíró unszolására sem volt hajlandó megismételni elődje, Angela Merkel híressé vált, a 2015-2016-os menekültválság idején elhangzott híres "Wir schaffen das" (Meg tudjuk csinálni) kijelentését. Mindezt közvetve úgy finomította, hogy az általa vezetett kormány képes megoldani a problémákat. Ezzel összefüggésben példaként hozta fel a koronavírus-járvány és a gazdasági válság kezelését.