eur:
410.04
usd:
391.15
bux:
79572.93
2024. november 25. hétfő Katalin
A kínai zászló lobog a kínai központi kormányzat nemzetbiztonsági irodája előtt Hongkongban 2020. július 9-én. Az irodában működő ügynökség feladata, hogy felügyelje a június 30-án hatályba lépett, Hongkongra vonatkozó nemzetbiztonsági törvényt. A jogszabály a jogsértések négy kategóriájaként a szakadár tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust, valamint a nemzetbiztonság veszélyeztetésére külföldi országokkal vagy külső elemekkel való összejátszást sorolja fel.
Nyitókép: MTI/EPA/Jerome Favre

Csiki Varga Tamás: ezt üzente Kína a béketervével a Nyugatnak

A béketerv az államközi kapcsolatok Kína számára legfontosabb alapelveit rögzíti. Egyebek közt ezt mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

A kínai külügyminisztérium a háború egyéves évfordulóján tette közzé azt a 12 pontból álló tervezetet, ami rögzíti a konfliktussal kapcsolatban követendő irányelveket. Ezek olyanok, amelyekkel a legtöbb ország azonosulni tud - hangsúlyozta Csik Varga Tamás.

Mint mondta, olyan elemekről van szó, mint az államok szuverenitásának, területi integritásának tiszteletben tartása, a harcok felfüggesztése és a párbeszéd, a béketárgyalások újrakezdése. Továbbá a humanitárius válság kezelése, a civilek és a hadifoglyok védelme, a nukleáris eszkaláció megakadályozása, a gabonaexport folytatása – tehát olyan alapvető elemek, amiket közös érdekeknek is nevezhetünk.

A szakértő ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy ezek között van három olyan pont, ami a nyugati szövetségeseknek, illetve az Egyesült Államoknak is szól.

  • Az egyik a szuverenitás tiszteletben tartása és a más országok belügyeibe való beavatkozás tiltása. Ez ugyan Oroszországnak is üzenet Ukrajnával kapcsolatban, de ugyanúgy érvényes az Egyesült Államok számára Tajvannal kapcsolatban.
  • Szintén a Nyugatnak szóló figyelmeztetésként értékelhető, hogy a kínaiak a hidegháborús mentalitás, a blokkpolitika feléledésétől tartanak.
  • Ugyancsak a Nyugatnak szól az is, hogy kerülni kell az egyoldalú szankciós politikát, illetve a szankciók büntetőeszközként való használatát.

Csiki Varga Tamás érdekesnek tartja a kínai béketervre adott orosz, illetve ukrán reakciókat. Szerinte Oroszországnak jó hír, hogy Peking változatlanul egyfajta el nem kötelezett pozíciót foglal el, vagyis bár nem hajlik Moszkva felé, de a Nyugat felé sem. Ettől persze az oroszok magatartása még nem fog változni.

Kijevben is vegyes fogadtatásra találtak a kínai javaslatok – folytatta az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Az ukránok természetesen egyetértenek a szuverenitás és a területi sérthetetlenség védelmével, viszont hiányolják, hogy Kína változatlanul nem hajlandó elítélni Oroszországot.

Arra a kérdésre, hogy vajon Kínának jól jön-e a háború, vagy inkább a mielőbbi béke lenne fontos, a szakértő azt mondta: valamennyire mindkettő hasznos Pekingnek. Kínának alapvetően nem érdeke Oroszország túlzott meggyengítése, még csak regionális szinten sem. Viszont

a háborúból a kínaiak hasznot is húznak, mert érdekük az orosz energiahordozók és nyersanyagok távol-keletre irányítsa.

Ráadásul ezekhez minél olcsóbban, nyomott áron akarnak hozzájutni. Kínának az is fontos, hogy a nagy riválist, az Egyesült Államokat minél tovább kössék le Európában.

Ugyanakkor a háború rossz is Kínának, mert meg akarják őrizni az európaiakkal való kereskedelmi kapcsolatokat méghozzá a legjobb minőségben – hangsúlyozta az ázsiai térség kutatója.

Egyébként a békenyilatkozat legfontosabb elemei, például a gabonaexport fenntartás vagy a humanitárius kérdések már nagyrészt megvalósultak 2022-ben. Így Csiki Varga Tamás szerint összességében ez a kínai tervezet kevés olyan átfogó rendezéshez, ami a területi vitákat is elsimítaná Oroszország és Ukrajna között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×