eur:
411.2
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Freilassing, 2015. szeptember 17.Illegális bevándorlók a szabadban alszanak az osztrák-német határ német oldalán fekvő Freilassingban 2015. szeptember 17-én. (MTI/EPA/Barbara Gindl)
Nyitókép: BARBARA GINDL

Hatéves csúcson az illegális bevándorlás Németországban

A rendőrség adatai szerint a múlt évben több mint 90 ezer ember jutott be illegálisan az országba. Egy évvel korábban 57 637 engedély nélküli határátlépőt regisztráltak.

A múlt esztendőben 91 986 személy lépte át illegálisan a német határt. Számuk hónapról hónapra növekedett: januárban még 4436 illegális határátlépő volt, októberben viszont már 13 ezer. Ráadásul ez a statisztika nem foglalja magában azokat, akiknek engedély nélküli belépését a hatóságok megakadályozták.

A hivatalos közlemény szerint a szövetségi rendőrség által közölt adatok alapján az illegális határátlépők száma hat év óta 2022-ben volt a legmagasabb. Mindezzel párhuzamosan a hatóságok szerint a múlt évben jelentős mértékben emelkedett azoknak az embercsempészeknek a száma, akik ellen a hivatalos szervek vizsgálatot indítottak. Míg 2021-ben 2132 ilyen eset volt, egy évvel később ez a szám 2728-ra emelkedett.

Ebből kiindulva a kormány fontolóra vette, hogy korszerűsíti azt a törvényt, amely szabályozza a szövetségi rendőrság feladatait, illetve hatásköreit.

Napokkal korábban hozta nyilvánosságra a szövetségi migrációs és menekültügyi hivatal azt a jelentését, amelyből kitűnt, hogy az elmúlt évben olyan sokan igényeltek menekültstátuszt az országban, mint legutóbb ugyancsak hat évvel korábban, 2016-ban. Az adatok szerint 2022. január eleje és december vége között

217 774-en folyamodtak ilyen státuszért, 47 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.

A legtöbb hivatalos menedékkérő Szíriából érkezett, szám szerint 70 976. A szíriaiak után sorrendben az Afganisztánból, valamint Törökországból és Irakból érkezők voltak a legnagyobb számban azok, akik hivatalos kérelmet nyújtottak be.

Mintegy nyolcezret tett ki azoknak a Grúziából érkező menekülteknek a száma, akik első ízben folyamodtak menekültstátuszért Németországban.

A háború sújtotta Ukrajnából kereken egymillió menekült érkezett a múlt évben Németországba. Nekik nem kellett menekültstátuszért folyamodniuk, számukra ugyanis az irányadó európai uniós szabályozás alapján azonnali átmeneti védelem jár.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×