Infostart.hu
eur:
355.64
usd:
305.68
bux:
130916.32
2026. május 27. szerda Hella
Az orosz-ukrán háború elől menekülők várakoznak az ungvári vasútállomás előtt 2022. március 9-én. A pályaudvarra érkező menekülteket buszokkal szállítják tovább a kárpátaljai városhoz közeli szlovák és magyar határátkelőhelyekre.
Nyitókép: MTI/Nemes János

Kárpátalja menedékhely lett Ukrajnán belül

Simon Rita helyi újságíró az InfoRádióban elmondta, többen házat is vettek a szép tájat látva, illetve albérlettel próbálkoznak. Elismerte, Mariupolba visszamenni "nem lesz hová", de néhány bátrabb kijevi azt gondolja, heteken belül hazamehet.

Mintegy 380 ezer belső menekült érkezett eddig a háború miatt Kárpátaljára. Vannak, akik már házat is vettek, ám van, aki úgy számol, hogy néhány hét múlva már visszatérhet az ukrán fővárosba - mondta az érdeklődésünkre Simon Rita, a Kárpáti Igaz Szó újságírója.

"A belső migránsok kisebb része közintézményekben van elszállásolva, vagyis ezek a menekültállások óvodákban és iskolákban lettek kialakítva. Az intézmények addig zárva tartanak" - mutatott rá.

Kárpátalján a házat vásárlók mellett sokan albérletben próbálják kihúzni napokig, hetekig, hónapokig, ameddig kell, de lehetnek, akik a béke és a szép táj mellett maradva úgy döntenek, itt telepednek le.

A megye Simon Rita szerint "egyre zsúfoltabb".

"Ungvárra is sokan érkeztek, ez a megyeszékhely.

Ellátáshiányról egyelőre nem beszélhetünk, a menekültek szállásolása, ellátása meg van oldva.

Egyes bolti termékek esetében lehet azt tapasztalni, hogy már nem kaphatók vagy készlethiány van, de ez is csak a kisebb boltokra jellemző" - folytatta.

A légi riadóról azt mondta, már hétköznapi dolog, volt olyan nap, hogy négyet is hallottak belőle, legutóbb csütörtök este került rá sor.

"Ezt leszámítva itt valóban nyugalom van, és az emberek igyekeznek visszarázódni a hétköznapokba, nyitva vannak az éttermek és a kávézók is" - tette hozzá.

Kárpátalján az ukrán hírforrásokból tájékozódnak elsősorban, abban reménykednek, hogy minél előbb béke lesz.

Elismerte, Mariupolban nem lesz hová visszamenni az embereknek, de

Kijevben "enyhülni látják a helyzetet".

"Kezd magához térni a főváros, ezt nyilatkozta csütörtökön a miniszterelnök. Vannak egyesek, akik úgy gondolják, ottani lakóhelyükre pár héten belül visszatérhetnek" - mondta Simon Rita.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Radikálisan átáll Európa migrációügyben – fontosabb lesz a fogadó országok jogainak érvényesülése

Szigorítana a migrációs szabályokon az Európa Tanács. A politikai nyilatkozatot mind a 46 tagállam támogatta, köztük az igencsak érintett Nagy-Britannia, Olaszország és Dánia is. Az európai államok megállapodtak az Emberi Jogok Európai Egyezményének módosított értelmezésében is, a cél a menedékkérők és a külföldi bűnözők kitoloncolásának megkönnyítése. A részletekről Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója beszélt az InfoRádióban.

Rendszerváltás körvonalazódik a közoktatásban

A kormány felülvizsgálja a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működését. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Tisza-kormány: Magyar Péter felmentette Hajdú Jánost, ülésezett az országgyűlés

Az Országgyűlés keddi ülésén több politikailag érzékeny kérdésben is döntés született: a képviselők két új vizsgálóbizottság felállításáról határoztak, amelyek egyfelől a kegyelmi botrány felelőseit és a gyermekvédelem rendszerszintű problémáit, másfelől az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket, valamint az 1987 és 2000 közötti spontán privatizáció politikai felelősségi láncát vizsgálják majd. A parlament emellett fenntartotta Kocsis Máté mentelmi jogát is. Távozik posztjáról Hajdu János, a TEK főigazgatója, a kormány pedig hamarosan benyújthatja a rendőrségi szervezetrendszer átalakításáról szóló javaslatát. Közben az is eldőlt, hogy Orbán Árpád vezeti majd a Tisza frakcióját a budapesti közgyűlésben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×