eur:
415.89
usd:
399.86
bux:
0
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
London, 2018. július 9.Dominic Raab, az önkormányzatokért és helyi közösségekért felelős brit minisztérium korábbi államtitkára elhagyja a brit kormányfői rezidenciát, a Downing Street 10-et, ahol Theresa May brit miniszterelnök kinevezte őt a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát irányító brit minisztérium (DExEU) élére 2018. július 9-én. Raab elődje, David Davis ugyanezen a napon jelentette be lemondását, indoklása szerint azért, mert a kormány Brexit-politikája miatt mind kevésbé látja valószínűnek a brit EU-tagságról két éve tartott népszavazás döntésének maradéktalan végrehajtását. (MTI/AP/Matt Dunham)
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Ukrajna: Londonban hónapokig, ha nem évekig húzódó helyzetről beszélnek

A brit kormányfőhelyettes szerint prés alá került Putyin. A vezérkari főnök azt mondta, mindenképpen el kell kerülni a háborút a NATO és Oroszország között

Az ukrán ellenállás a Vlagyimir Putyin által vártnál jóval keményebb – mondta Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes a Sky News-nak.

A politikus szerint a gazdasági szankciók prés alá helyezték orosz elnököt, és arra késztették, hogy "egyre brutálisabb taktikával" válaszoljon.

A kormányfőhelyettes szerint a Nyugatnak számítania kellene arra, hogy a konfliktus elhúzódik. „Szerintem semmi kétségünk sem lehet afelől, hogy a szövetségeseinkkel közös küldetésünk Putyin kudarcának biztosítása Ukrajnában, és ez eltart majd egy ideig. Hónapokról, ha nem évekről beszélünk, ezért stratégiai kitartást kell mutatnunk, mert ennek nem lesz vége a napokban."

Raab, aki egyben az igazságügyi miniszter is, figyelmeztette az orosz parancsnokokat és Putyin környezetét, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságon háborús bűnök miatt vádat emelhetnek ellenük az Ukrajnában történtek miatt.

Moszkva kevésbé erős, mint tíz nappal ezelőtt

A brit fegyveres erők vezérkari főnöke, Sir Tony Radakin a BBC-nek arról beszélt, hogy az ukrán nép rettenetes helyzetbe került az Oroszország által indított háború miatt, de ezzel együtt is mindent el kell követni annak megakadályozására, hogy a NATO és Oroszország között is háború törjön ki.

A tengernagy szerint az ukrajnai lakosság helyzete valóban kétségbeejtő, de fel kell ismerni azt is, hogy a Nyugatnak el kell kerülnie a háborút Oroszországgal, mert egy ilyen háború a mostani rettenetes helyzetnél is még rosszabbat teremtene.

"Semmit nem akarunk kevésbé, mint egy háborút Oroszországgal"

- fogalmazott a brit vezérkari főnök.

Hozzátette: az ukrajnai háború Oroszország szempontjából nem halad jól, Oroszország is szenved, elszigetelt hatalommá vált, kevésbé erős, mint tíz nappal ezelőtt, és számára ez a helyzet nem tartható fenn. "Éppen ezért bíznunk kell abban, hogy amit eddig megtettünk, az helytálló" - mondta Radakin tengernagy, utalva a Moszkva ellen érvénybe léptetett nyugati szankciókra.

Kijelentette: a Nyugat tartozik az ukrán népnek azzal, hogy folytatja az Ukrajnának nyújtott támogatást, de tartozik az ukrán népnek, Európa egészének és az egész világnak azzal is, hogy garantálja az ukrajnai háború eszkalációjának elkerülését.

Hozzátette: jóllehet többször is felmerült az a kérés, hogy a Nyugat létesítsen repüléstilalmi övezetet Ukrajna légterében, ez nem lenne hatékony, mivel az orosz támadások zömét szárazföldi erők, köztük tüzérségi alakulatok hajtják végre, viszont egy ilyen repüléstilalom bevezetése is az eszkaláció kockázatával járna.

Arra a kérdésre, hogy mi az oka az olyan jelenségeknek, mint például a Kijev környékén észlelt hatalmas, több mint 60 kilométer hosszú orosz katonai konvoj elakadása, a brit vezérkari főnök elmondta: Oroszország a második világháború óta nem hajtott végre a mostanihoz hasonló méretű műveleteket, márpedig az ilyen összetett műveletek rendkívül bonyolultak és nehezek, és az látszik, hogy Oroszország nem tudja ezeket hozzáértő módon végrehajtani.

A tengernagy szerint Oroszország a hadfelszerelést sem tudja karbantartani, és e felszerelések folyamatosan elromlanak. Mindezt tetézik az ukrán hadsereg támadásai, és a Nyugat tudja, hogy az invázió frontvonalában haladó orosz alakulatok rettenetes veszteségeket szenvedtek - hangsúlyozta a brit vezérkari főnök.

Hozzátette: az a csaknem ötszáz fős emberveszteség, amelyről Oroszország a háború első hete után beszámolt, nagyobb, mint ahány brit katona az afganisztáni hadműveletek több mint húsz éve alatt meghalt.

Ukrajna több mint tízezres orosz veszteségről számolt be, és bár nem tudható, hogy ez megfelel-e a valóságnak, az bizonyos, hogy az orosz hadsereg egyes előretolt egységeit az ukrán válaszcsapások megtizedelték - fogalmazott Radakin tengernagy.

A brit vezérkari főnök felhívta a figyelmet arra, hogy törvénysértést követnének el azok a brit katonák és civilek egyaránt, akik Ukrajnába mennének harcolni az orosz hadsereg ellen.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×