eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
„A hazám húsz százaléka Oroszország irányítása alatt áll” jelentésű transzparenst tartanak tiltakozók a belügyminiszter, Giorgi Gakharia lemondását követelő tüntetésen a georgiai parlamentnél Tbilisziben 2019. június 23-án. Negyedik napja ezrek vonultak az utcákra, hogy a kormányzó Georgiai Álom pártot alapító Bidzina Ivanisvili oroszbarát georgiai oligarcha befolyása ellen tiltakozzanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Zurab Kurcikidze

Georgia benyújtja felvételi kérelmét az EU-ba

Két évvel előre hozták a jelentkezést. A szankciók ügyében azonban nem változtatnak.

Georgia március 3-án benyújtja hivatalos tagfelvételi kérelmét az Európai Unióba - közölte szerdán Irakli Kobahidze, a kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt vezetője. A kormánypárt a kabinettel egyeztetve döntött arról, hogy kezdeményezi: az EU gyorsított eljárásban adja meg a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez szükséges tagjelölti státuszt Tbiliszinek.

"Tekintettel az általános politikai helyzetre és az új viszonyokra, (...) az Irakli Garibasvili kormányfővel lefolytatott konzultációk alapján politikai döntést fogadtunk el, hogy haladéktalanul kezdeményezni fogjuk a tagjelölti státuszt az Európai Uniónál. A (...) kérelmet a kabinet nevében holnap fogjuk megküldeni az EU-intézményeknek" - jelentette ki Kobahidze.

A dpa német hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Kobahidze korábbi elképzelése szerint csak 2024-ben terjesztették volna elő a kérelmet, mivel - mint egy nemrégi beszédében fogalmazott - "egy ilyen elhamarkodott kezdeményezés kontraproduktív" lenne.

A pártvezető mindemellett Georgia támogatásáról biztosította a kijevi vezetést az Ukrajna elleni orosz támadások közepette. Értésre adta ugyanakkor, hogy

Tbiliszi nem kíván csatlakozni az EU és az Egyesült Államok által elfogadott szankciókhoz.

Török tudósítás szerint előző nap Recep Tayyip Erdogan török elnök felszólította az Európai Uniót, hogy mutasson olyan érzékenységet országa uniós csatlakozásának témája iránt, mint amilyet most Ukrajna ügyében mutatnak. Megjegyezte, az EU az 1960-as évek óta tartózkodik tagjai közé fogadni Törökországot.

(A nyitóképen: "A hazám húsz százaléka Oroszország irányítása alatt áll”" jelentésű transzparenst tartanak tiltakozók. Aznap már negyedik napja ezrek vonultak az utcákra, hogy a kormányzó Georgiai Álom pártot alapító Bidzina Ivanisvili oroszbarát georgiai oligarcha befolyása ellen tiltakozzanak.)

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×