eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Joe Biden amerikai elnök a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott tárgyalásai közben a NATO-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozóján Brüsszelben 2021. június 14-én. A 30 államot tömörítő brüsszeli székhelyű észak-atlanti szervezet egynapos csúcstalálkozóján a tagállamok vezetői az Oroszországgal és Kínával való kapcsolatokról, a kibertámadásokról és a klímaváltozásról tanácskoznak.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Stephanie Lecocq

Az amerikai számokon is látszik már a deltahatás

Számos ösztönző intézkedés és elegendő vakcinakészlet mellett kevésen múlott, hogy az Egyesült Államok elérje a Joe Biden elnök által kitűzött célt, és július 4-re, a függetlenség napjára a felnőtt lakosság hetven százaléka megkapja a koronavírus elleni oltás legalább első adagját.

Az amerikai betegségmegelőzési központ (CDC) közlése szerint vasárnapig a felnőtt lakosság 67 százaléka, vagyis 173 millió ember kapta meg az oltás első adagját. A felnőttek 58 százalékát teljesen átoltották, vagyis a Pfizer/BioNTech vagy a Moderna vakcinájából két adagot kaptak, illetve egyet az egydózisú Johnson&Johnson-oltásból. Az összes, közel 330 millió lakosra vetítve a polgárok mintegy 55 százaléka kapta meg az oltás legalább első adagját.

A Fehér Ház koronavírus elleni intézkedéseit koordináló munkacsoport vezetője, Jeff Zient már két héttel ezelőtt elismerte, hogy nem tudják teljesíteni Biden célját a nemzeti ünnepig. Zient vasárnap a CNN-nek nyilatkozva ugyanakkor azt mondta: nem gondolja, hogy elérték azt a vakcinázási szintet, ahonnan már nagyon nehéz továbblépni.

Jelenleg átlagosan egymillió embert oltanak be naponta, ami jóval kevesebb a néhány hónappal ezelőtt csúcsra járatott oltási kampány idején beadott napi hárommillió oltásnál.

Joe Biden a Fehér Ház előkertjében mondott ünnepi beszédében az oltás felvételére buzdította az amerikaiakat, mondván, "ez a leghazafibb dolog", amelyet megtehetnek. Bár a járványt még nem győzték le, nem tartja többé béklyóban az amerikaikat, nem köti gúzsba az országot, a vállalatok újra megnyitják kapuikat, nő a munkahelyek száma, és négy évtizede nem látott, rekordmértékű a gazdasági növekedés, mi több, a legjobb a világon – hangoztatta Biden az egybegyűlt, mintegy 1300-1500 meghívott előtt. Ez volt a Fehér Házban tartott legnépesebb rendezvény azóta, hogy Biden az év elején átvette az elnöki hivatalt.

Több amerikai államban mindenféle ösztönzőkkel, nyereményjátékokkal, ajándékokkal próbálták rávenni az embereket az oltásra, ennek ellenére szakértők arra számítanak, hogy tovább lassul az oltási kampány, mivel egy makacs kisebbség elutasítja az oltást. Felmérések szerint az ország lakosságának akár a húsz százalékát is kiteheti azok csoportja, akik vonakodnak vagy mereven elutasítják a koronavírus elleni vakcina felvételét.

Közben azonban

az országban újra növekedésnek indult az új fertőzéses esetek száma,

amit szakértők elsősorban az indiai (delta) variáns terjedésének számlájára írnak. Naponta mintegy 13 ezer új fertőzöttet regisztrálnak az országban. A baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint az Egyesült Államokban a járvány kezdete óta 33,7 millió ember kapta el a koronavírust, és 605 526 ember halt bele a fertőzés okozta Covid-19 betegség szövődményeibe. Mindkét mutatóban az Egyesült Államok világelső.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×