eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Külügyi és Külgazdasági Intézet/Facebook

Szakértők: darázsfészekbe nyúlnának a Balkánon a határátrajzolással

Újra konfliktuszónává válhat a Balkán, ha elkezdenék módosítani a határokat. Ráadásul ez a térség európai integrációját is veszélyeztetné – hangzott el a Külügyi és Külgazdasági Intézet Határmódosítás a Balkánon: realitás vagy fikció? című online kerekasztal-beszélgetésén.

A Balkán határmódosítását tartalmazó úgynevezett „non-paper” – nem hivatalos dokumentum – etnikai alapon újrarajzolná a térség térképét. Ez egy destruktív iromány, fogalmazott az InfoRádiónak Márkusz László, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, aki szerint teljesen világos kellett, hogy legyen, ennek nem lesz többségi támogatása az Európai Unión belül, mert komoly uniós és NATO-s érdekeket sért, ezen belül pedig azon országok bilaterális kapcsolatait is, amelyek körbeveszik a nyugat-balkáni térséget.

A „non-paper” voltaképp létrehozna egy Nagy-Szerbiát és egy Nagy-Horvátországot és egy Nagy-Albániát – magyarázta Márkusz László, amit nem tart megvalósíthatónak. Legalábbis békés úton.

Aki ilyen javaslatokkal áll elő annak, tisztában kell lennie, hogy az fegyveres konfliktusok lehetőségét veti föl,

komoly dominóeffektust eredményezve a térségben, ami NATO-tagállamokat is érintene, köztük Észak-Macedóniát, Albániát és Montenegrót. A szakértő arra is figyelmeztetett, amennyiben a jelenlegi határokat elkezdik megbontani a Nyugat-Balkánon, rendkívül nehéz lesz a folyamatot megállítani.

Németh Ferenc, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója arról beszélt, hogy újabb kisebbségi problémák alakulnának ki a Balkánon, ha határmódosításokra kerülne sor. Mindez pedig nem oldaná meg a térség azon problémáit, amellyel jelenleg is szembe kell néznie: a negatív gazdasági helyzettel, a befektetések hiányával. Ugyanakkor

az európai integrációt mint elérendő perspektívát sem hoznák közelebb.

Németh Ferenc hozzátette, a térség nagyhatalmainak sem érdeke, hogy újrarajzolják a Balkán határait. Ahogy hazánknak sem, aminek – a magyar–nyugat-balkáni külpolitikát tekintve – két fontos aspektusa van:

  • a térség stabilitásának a fenntartása, valamint
  • az euró-atlanti integráció minél gyorsabb beteljesülése.

Amennyiben viszont megbolygatják a határokat, a térség ismét instabillá lesz, ami Magyarországnak mint szomszédos országnak abszolút nem kedvező sem társadalmi, sem gazdasági szempontból – fogalmazott a kutató.

Márkusz László szerint a „non-paper” állításával szemben a határmódosításokkal hosszú időre lekerülne a napirendről a nyugati-balkáni térség európai integrációja. A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója hozzátette, a határmódosítások Magyarország számára nemcsak gazdaságilag, de biztonságpolitikailag is rendkívül hátrányos következményekkel járhatna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×