eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Szooronbaj Dzsejenbekov kirgiz köztársasági elnök a Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével folytatott megbeszélésen a Parlamentben 2020. szeptember 29-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Újabb epizód a kirgíz válságban

Lemondott az elnök. A volt szovjet tagköztársaság az október 4-én tartott parlamenti választás után káoszba sodródott.

Az Interfax idézte Dzsejenbekov üzenetét a kirgiz néphez, amelyben közli, hogy továbbra is feszült a helyzet az országban, számára mindennél fontosabb a társadalmi béke és nyugalom megteremtése, és "semmi se drágább minden egyes honfitárs életénél".

"Nem ragaszkodom foggal-körömmel a hatalomhoz. Nem szeretnék olyan elnökként bevonulni Kirgizisztán történelmébe, mint aki vért ontott, és lövette saját polgárait. Ezért döntöttem úgy, hogy lemondok" - üzente az államfő.

A volt szovjet tagköztársaság az október 4-én tartott parlamenti választás után káoszba sodródott. A választáson az államfőhöz közel álló pártok kerültek be a törvényhozásba. Emiatt tömeges tüntetések kezdődtek a fővárosban, Biskekben és más nagyvárosokban is, a választási eredményeket pedig érvénytelenítette a központi választási bizottság.

Lemondása előtt egy nappal az elnök jóváhagyta Szadir Zsaparov új miniszterelnök kinevezését, miután azt a parlament is elfogadta. Az államfő eddig elutasította ezt, hangsúlyozva, hogy mindaddig nem hajlandó jóváhagyását adni, amíg azt meg nem erősítik parlamenti többséggel a képviselők több mint felének a jelenlétében, ami szerdán végül meg is történt. A kirgiz vezető ezért aláírta a Zsaparovnak és kabinetjének a kinevezését érvényesítő rendeletet - közölte az elnöki hivatal egy sajtóközleményben.

A kirgiz parlament szerdán a miniszterelnök személyén kívül jóváhagyta az új kabinet összetételét, programját és végrehajtó struktúráját is - tudatta az AKIpress helyi hírügynökség. Dzsejenbekov kedden megsemmisítette a parlament múlt hétfői határozatát Zsaparov kinevezéséről, arra hivatkozva, hogy a törvényhozás nem volt határozatképes a döntés legitimálásához. Egyes parlamenti képviselők, ügyvédek és szakértők megkérdőjelezték a lépés jogosultságát, azt állítva, hogy az eljárási szabályokat sértett.

Az 51 éves Zsaparov volt az egyetlen jelölt a tisztségre. Zsaparov korábban Kurmanbek Bakijev egykori elnök tanácsadójaként tevékenykedett. Egyes ellenzéki csoportok szerint valójában Dzsejenbekov beépített embere. A nacionalista Zsaparovot a korábbi politikai válságok idején elkövetett túszejtés miatt tizenegy és fél évi elzárásra ítélték, október elején hívei szabadították ki a börtönből. Zsaparov és Dzsejenbekov tárgyalásokat folytatott egymással az utóbbi távozásáról. Zsaparov korábban leszögezte: Dzsejenbekovnak azonnal távoznia kell a hatalomból.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×