eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Országos tűzszünetet hirdettek Líbiában

A tripoli kormány és a tobruki ellenkormány is fegyvernyugvásról beszél. Meg akarják szüntetni a kőolajtermelés blokádját.

Az egész országra kiterjedő tűzszünetet jelentett be pénteken a nemzetközileg elismert, tripoli székhelyű líbiai kormány, ezenkívül azzal a felhívással fordult a tobruki ellenkormányhoz, hogy vonja ki erőit Szirt tengerparti városból, amelyet Tripoli mindeddig meg akart szerezni tőle.

Ezzel párhuzamosan a tobruki parlament elnöke is országos tűzszünetről szóló közleményt adott ki.

A bejelentések váratlanok az AP hírügynökség szerint, sokan attól tartottak, hogy a kilenc éve tartó fegyveres konfliktus élesedni fog, bár a felek között június óta patthelyzet alakult ki és jelentős külföldi nyomás nehezedett rájuk a napokban: hétfőn Líbiában járt a német külügyminiszter, és a török, valamint a katari védelmi miniszter is.

Mindkét fél meg akarja szüntetni a kőolajtermelés blokádját,

amelyet a tobruki székhelyű, Halifa Haftár tábornok vezette erők és szövetségeseik vezettek be Szirtben, hogy nyomást gyakoroljanak Tripolira. A felek abban is egyetértenek, hogy az olajbevételek az állami olajvállalat külföldön fenntartott számlájára kerüljenek. Megállapodtak egy közös rendőri erő felállításáról, amely az olajterminálok biztonságáért lesz felelős.

Ezen kívül parlamenti és elnökválasztást is akar rendezni mindkét fél, Tripoli már kilátásba is helyezte ennek idejét: jövő márciusban lennének.

Üdvözölte a kezdeményezéseket az ENSZ és Egyiptom is. Az ENSZ azonnal követelte, hogy távozzon az országból minden külföldi zsoldoskatona, akikből több ezer harcolt mindkét oldalon.

Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után süllyedt káoszba.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×