Infostart.hu
eur:
363.5
usd:
309.56
bux:
134405.3
2026. április 27. hétfő Zita
Védőmaszkot viselő férfi áll a prágai Vaclav Havel repülőtér járatinformációs kijelzőtáblái előtt 2020. március 13-án. Andrej Babis cseh miniszterelnök bejelentette, hogy a koronavírus terjedése miatt külföldi állampolgárok március 15-én éjféltől nem léphetnek be Csehországba, a cseh állampolgárok pedig nem utazhatnak külföldre. Kivételt ez alól csak azok az idegen állampolgárok képeznek, akiknek tartós lakhelyük van Csehországban, vagy 90 napnál hosszabb tartózkodásra feljogosító vízummal rendelkeznek.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Még két hétig marad a vesztegzár Csehországban

A cseh kormány április 11-ig meghosszabbította az országos vesztegzárat - közölte Andrej Babis miniszterelnök a kormány ülése utáni sajtótájékoztatón.

Az eredetileg március 16-án életbe lépett kijárási korlátozásokat legutóbb a múlt héten hosszabbította meg a kabinet április elsejéig.

A kormány intézkedése jelentősen korlátozza az állampolgárok szabad mozgását. A rendelet szerint az emberek nem hagyhatják el lakásukat, és nem tartózkodhatnak közterületen, ami alól kivételt képez egyebek mellett, ha munkába vagy orvoshoz mennek, valamint élelmiszereket, gyógyszereket, tisztálkodószereket vásárolnak. További kivételt képez a közeli személyekről való gondoskodás is. A rendelet betartását a hatóságok ellenőrzik.

További korlátozások, hogy

a közterületen kötelező az orr és a száj eltakarása, s legfeljebb két személy lehet együtt, kivéve, ha családtagokról van szó. Engedélyezve van a kinti séta is, de nem szabad csoportosulni.

Szintén április 11-ig maradnak érvényben a további korlátozások is: egyebek között zárva vannak az üzletek, kivéve az élelmiszerboltokat, patikákat és néhány hasonló szolgáltatást, s gyakorlatilag leállt a kulturális és a sportélet is.

Csehországban március 12-től harmincnapos szükségállapot van érvényben, amely rendkívüli felhatalmazásokat adott a kormánynak és a hatóságoknak. A kormánykoalícióban egységes a vélemény, hogy a szükségállapotot meg kell hosszabbítani. Az ellenzéki pártok nem ellenzik. Ez azonban most már nem a kormány, hanem a képviselőház jogköre, amely az előzetes információk szerint április 7-én tűzi napirendre a témát. Szinte biztosra lehet venni, hogy a szükségállapotot meg fogják hosszabbítani.

Az egészségügyi minisztérium honlapján hétfő este megjelent kimutatás szerint Csehországban az új koronavírussal fertőzöttek száma 2942-re emelkedett a reggeli 2837-ről. A járvány halálos áldozatainak száma 23, míg 25 személy kigyógyult a betegségből. A tesztelt személyek száma reggel mintegy 43 500 volt, az esti adat egyelőre nem ismeretes.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.04.27. hétfő, 18:00
Cseh Tibor András
a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke
Súlyos csapás érte a Krímet, Dobropillja komoly nyomás alá került - Híreink az ukrán frontról hétfőn

Súlyos csapás érte a Krímet, Dobropillja komoly nyomás alá került - Híreink az ukrán frontról hétfőn

A háború eddigi egyik legsúlyosabb támadása érte az orosz megszállás alatt álló Krímet: az ukrán haderő egy nap alatt több mint 200 drónt indított a félsziget ellen. Az orosz erők nagy erőkkel támadják Dobropillját Zaporizzsja megyében, az ukrán Deepstate térkép be is satírozta a térséget szürkével, ami azt jelenti, hogy lehet, hogy elveszett a település. Trump nemrég arról beszélt egy interjúban: nem igaz, hogy teljesen borultak volna a béketárgyalások, rendszeres kontaktban van Ukrajna és Oroszország vezetésével is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×