Infostart.hu
eur:
354.35
usd:
300.68
bux:
134545.2
2026. május 10. vasárnap Ármin, Pálma
Bozóttűzben megégett fülű és lábú közönséges rókakuzu egy ketrecben, mielőtt a Sydneytől délre fekvő Batemans Bay település állatmenhelyére szállítanák 2020. január 14-én. A kontinensországot sújtó erdő- és bozóttüzekben eddig legkevesebb 28-an haltak meg, mintegy kétezer otthon semmisült meg, és több százezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban, egymilliárd emlős, madár és hüllő pusztulhatott el.
Nyitókép: MTI/EPA/Steven Saphore

Ha a tűz nem lenne elég Ausztráliának, itt a következő vész

Járhatatlanná vált rengeteg út az ország keleti részén a heves zivatarok miatt, a bozóttüzek így sem szűnnek meg.

Miközben súlyos áradásokat okoznak a heves zivatarok Ausztrália keleti részén, és sok helyütt országutak váltak járhatatlanná, még mindig közel száz helyen ég az erdő és a bozót, és vannak olyan térségek, amelyeket eddig elkerültek a három napja kezdődött kiadós esőzések.

Az északkelet-ausztráliai Queensland egyes részein az éjszaka folyamán a havi átlagot háromszorosan meghaladó csapadék hullott. Bár nagyobb károkról nem érkeztek hírek,

lakott területek kerültek víz alá, parkokat és turistalátványosságokat kellett bezárni.

Számos országút vált járhatatlanná a felhőszakadások okozta áradások miatt. A helyi média híradásaiban felvételeket mutattak be több tucat, árvíz által elsodort gépkocsiról.

A queenslandi meteorológiai intézet szombat reggeli tájékoztatása szerint a csapadék intenzitása alábbhagyott ugyan, de egész hétvégén előfordulhatnak még záporok és zivatarok.

A Queenslandtől délre fekvő Új-Dél-Wales államban áramkimaradások voltak a viharos éjszaka után. A helyi tűzoltóság abba reménykedik, hogy a csapadék segít majd eloltani a megmaradt 75 tűzgócot, amelyek harmadának a terjedését egyelőre megfékezni sem tudták. Egyes térségekben azonban egy csöppnyi eső sem esett.

Szombaton az ország délkeleti csücskén fekvő Victoria államban is még tucatnyi helyen égett a bozót, de az ottani meteorológiai szolgálat is heves viharokat jelzett előre a hét végére.

Az Ausztrália keleti partvidékére zúduló eső nagy segítség a tavaly szeptember óta tartó, példátlan méretű tűzvész elleni küzdelemben.

A lángok Magyarországnál nagyobb területen pusztították el a növényzetet, valamint több mint kétezer lakóépületet.

A tűzvészben 29-en haltak meg.

Címlapról ajánljuk
Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja
Fanfártól a táncig

Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja

Hatalmas tömeg előtt ért véget a Kossuth téren Magyar Péter első miniszterelnöki napja, a hivatalba lépő kormányfő kemény szavakkal kelt ki Sulyok Tamás államfői működése ellen, Forsthoffer Ágnes házelnökként az övétől eltérő fellépéssel kezdte meg házelnöki munkáját. Megalakultak a parlamenti frakciók is, a kormány viszont most még nem lépett hivatalba, így érdekes helyzet állt elő, aminek egy pikáns magánéleti szála is van.
inforadio
ARÉNA
2026.05.11. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Történelmi fordulat az energiapiacon: olyasmi történt, amire eddig csak a legsúlyosabb válságok idején volt példa

Történelmi fordulat az energiapiacon: olyasmi történt, amire eddig csak a legsúlyosabb válságok idején volt példa

Mostanában több nagy rendszerrel kapcsolatban felmerül, hogy új időszak kezdetének lehetünk tanúi, és ez az energiarendszerre vonatkozóan is jogosnak tűnik. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a világ belépett az elektromosság korába azáltal, hogy a globális áramfogyasztás jóval több mint kétszer olyan gyorsan nő, mint a teljes energiafelhasználás, az EMBER nevű agytröszt elemzői pedig úgy vélik, elérkezett a tiszta villamos energia korszaka. Az egyre inkább zöld forrásból előállított villamos energia szerepének növekedésében kulcsszerepet töltenek be az akkumulátoros energiatárolók, melyekkel a napenergia 0-24-ben elérhető forrássá válik, és amelyekkel - az újabb fosszilis energiapiaci sokk által katalizálva - lehetővé válik a napenergia-termelés újabb szintlépése

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×