eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Ferenc pápát apácák üdvözlik a sarutlan karmelita rend kolostorában Antananarivóban 2019. szeptember 7-én. A katolikus egyházfő három országot érintő afrikai körútjának második  állomására érkezett Mozambikból Madagaszkárba előző nap.
Nyitókép: Alessandra Tarantino

Az erdőpusztítás globális veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa

Az erdők pusztítását nem lehet csupán helyi problémaként kezelni, mert az az egész bolygó jövőjét sodorja veszélybe - figyelmeztetett Ferenc pápa Madagaszkáron.

"Az utolsó erdőket tűzvész, orvvadászat és a korlátozások nélküli fakitermelés fenyegeti. A csempészek és az illegális kereskedelem miatt veszélybe került a bolygó növény- és állatvilágának sokfélesége" - jelentette ki a pápa, hangsúlyozva, hogy a probléma megoldásához mindenekelőtt társadalmi igazságosságra van szükség.

A katolikus egyházfő három afrikai országot felölelő apostoli körútja során Mozambikból érkezett Madagaszkárra, ahonnan Mauritiusra utazik tovább.

Andry Rajoelina madagaszkári elnök és helyi kormányzati vezetők előtt elmondott beszédében Ferenc pápa rámutatott

a munkahelyteremtés fontosságára azok számára, akiknek jelenleg az ilyen illegális, környezetpusztító tevékenységek jelentik az egyetlen megélhetési forrást.

Aggodalmát fejezte ki a csempészetet megkönnyítő korrupció miatt is. Leszögezte, hogy bár akadnak, akik haszonra tesznek szert az erdőirtások révén, ám az ezzel járó környezeti károk az egész bolygót, minden ember közös otthonát érintik.

A világ negyedik legnagyobb szigete, Madagaszkár, az elmúlt hatvan évben erdeinek mintegy 44 százalékát veszítette el, nagyrészt az illegális rózsafa- és ébenfaexport miatt.

Madagaszkár egyike a világ legszegényebb országainak: az ENSZ adatai szerint a mintegy 26 milliós lakosság több mint 90 százaléka kevesebb mint 2 amerikai dollárból (mintegy 600 forint) él naponta, sok gyerek pedig alultápláltságtól szenved.

A 2018-ban ismét elnökké választott Andry Rajoelina hatalomra lépése óta megnőtt az illegális rózsafa- és ébenfaexport, elsősorban Kína felé. A TRAFFIC környezetvédelmi szervezet szerint 2010 óta legalább 1 millió rózsafát csempésztek ki az országból.

Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×