eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Eddig tűrte az unió az olasz kormány "stiklijeit"

Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint most már "oda kellett sóznia" az Európai Bizottságnak, tanulva a görög példából. Olaszország költségvetése nem belügy, adóssághegyei az eurón keresztül az egész kontinenst érintik.

Az Európai Unió történetében először fordult elő, hogy kedden az Európai Bizottság visszadobta az olasz kormány költségvetési javaslatát. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: Róma óriási államadóssága és rossz pénzügyi gazdálkodása az egész eurózónát magával ránthatja.

Gyévai Zoltán felidézte, legutóbb 2011-2013-ban szigorodtak a szabályok, ennek az lett az eredménye, hogy minden országnak kijelölték, hogy köteles az államadósságot csökkenteni.

"Ez azért fontos, hogy a jövő generációit ne verjék olyan kiadásokba, amelyeket nem tudnak visszafizetni, másfelől láttuk, hogy a válság hatására milyen összegeket kellett kifizetni, ami eladósította az országot" - világított rá Gyévai Zoltán.

Valóban úgy tűnik, az Európai Bizottság eddig tűrte el az olasz kormányok "stiklijeit", de most jött egy populista kormány, amelynek "odasóztak". Hozzá kell ugyanakkor tenni azt is – és ezt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is elismerte –, hogy kivétel tettek, ahogy más országokkal, például Franciaországgal szemben is türelmet gyakorolt az EU vezetése.

"Most viszont ez az olasz kormány tudatosan szembemegy minden szabállyal, nemcsak benyomta, hanem berúgta az ajtót"

- elemezte a helyzetet Gyévai Zoltán. Hozzátette: valószínűleg még nem értik, de majd rájönnek, hogy most nemcsak az Európai Bizottsággal, hanem az egész Tanáccsal szembemennek, és "a többi partner majd a fejükre fogja olvasni a bűneiket". "Ha valaki ennyire nyíltan ledobja a kesztyűt az Európai Unió elé, arra nehéz azt mondani, hogy minden mehet tovább a régi módon".

Ismert, az olasz kormány most háromszor akkora költségvetési hiányt jelentett be az EU-nak, mint amiben megegyeztek a Tanáccsal. "Az ország veszélyes adóhegyeket tologat maga előtt" - tette egyértelművé Gyévai Zoltán.

Szerinte már csak azért sem Olaszország belügye az olasz költségvetés, mert az Európai Unió számos tagállama összekötötte magát egy közös fizetőeszközzel, az euróval. "Emlékezzünk csak Görögországra, amely az eurózóna GDP-jének 2 százalékát adta, és mekkora galibát tudott okozni. Képzeljük el ezt Olaszországgal" - illusztrálta a helyzetet a Gyévai Zoltán, utalva arra, hogy Olaszország az eurózóna GDP-jének mintegy 11 százalékát adja.

A témáról bővebben is hallhat szerda este 8 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című magazinműsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×