Infostart.hu
eur:
385.63
usd:
331.09
bux:
122151.69
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

George Clooney állt a menet élén az örmény népirtás évfordulóján

George Clooney amerikai színész ment az élén annak a menetnek Jerevánban, amellyel a 101 évvel ezelőtt kezdődött örmény népirtásra emlékeztek vasárnap.

Clooney régóta szószólója annak, hogy az örmények ellen az Oszmán Birodalomban elkövetett bűnöket népirtásként kell elismerni. Törökország következetesen visszautasítja, hogy az örmények államilag szervezett népirtás áldozataivá váltak volna az Oszmán Birodalom utolsó éveiben, az első világháború idején és a rákövetkező években.

A többezres jereváni menet, amelyben Szerzs Szargszján örmény elnök is részt vett, megmászta azt a dombot, amelynek tetején az áldozatok emlékműve áll, és az ott található örökmécsesnél virágokat helyeztek el.

George Clooney a társelnöke annak a bizottságnak, amely odaítéli a népirtás és áldozataira emlékező, tavaly alapított Auróra-díjat, az elismerést az kaphatja, aki kiemelkedően sokat tett emberi életek megvédése és humanitárius célok előmozdítása érdekében. Az első kitüntetettet vasárnap jelentik be Jerevánban.

Az örmények ellen elkövetett népirtás kezdetét a történetírók 1915. április 24-re teszik. Az örmények által vörös vasárnapnak nevezett napon az oszmán hatóságok mintegy 250 örmény értelmiségit fogtak el, akiket később nagyrészt meg is öltek. Az ezt követő években deportálások, halálmenetek és tömeggyilkosságok következtében mintegy félmillió, örmény források szerint 1,5 millió ember halt meg.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×